Ze školky do školy – jak zvládnout první náročné dny?

Přechod ze školky do první třídy bývá pro děti velmi náročný, hodně se toho pro ně totiž mění. Ze dne na den musí místo celodenního hraní najednou sedět v lavici, dávat pozor, poslouchat, plnit úkoly. Jak mu můžete jako rodič pomoci zvládnout nelehký začátek?

Dejte dnům řád

Prostředí, do kterého dítko nastupuje, je pro něj úplně nové, neví, co se od něj přesně očekává. Kromě spousty povinností, které se na něj doslova valí, si musí ještě zvyknout na nový kolektiv, zapadnout, vytvořit si přátele. Jedno malé šestileté stvoření toho tak má až nad hlavu. Pomoci zvyknout si na změnu mu mohou různé rituály, ať už je to usínání a vstávání ve stejnou dobu, poklidná rodinná snídaně nebo společná příprava školního batohu a ostatních pomůcek na další den. Právě díky pravidelnému a předvídatelnému režimu se dítko daleko snáz adaptuje. Když bude přesně vědět, co ho čeká, nebude pod takovým stresem.

Mluvte spolu

Během prvních školních dní si na vašeho potomka udělejte víc času. Nejen, že byste ho měli doprovázet do školy, ale také s ním hodně mluvte. Ptejte se ho na nové zážitky, probírejte, co ho trápí, čeho se bojí, ať můžete jeho obavy rozptýlit. Věty typu: to určitě zvládneš nebo to ti půjde, jistě všechny pochybnosti zaženou. Stejně jako pochvaly, děti totiž potřebují cítit vaši podporu, pochopení a vědět, že si jich všímáte a jste tady kdykoli pro ně. Tak překonejte únavu z práce, potlačte netrpělivost a naslouchejte, vysvětlujte, povzbuzujte.

Na nákupy vyrazte společně

Ulehčit vašemu dítku první dny ve škole mohou i správně zvolené školní pomůcky, obzvlášť pokud jde o aktovku do školy. Předvyberte dva nebo tři modely, které splňují potřebné parametry týkající se funkčnosti, praktičnosti a bezpečnosti, finální rozhodnutí však nechte na vašem potomkovi. Musí se totiž líbit hlavně jemu. Vy možná nechápete, proč je obrázek superhrdiny na batohu do školy tak důležitý, ale pro něj to svůj význam rozhodně má. Tak mu nechte volnou ruku!