Zatočte se suchým dráždivým kašlem

Kašel je velmi obtěžující, avšak je příznakem tohoto, že se ve vašem těle něco děje. Nemusíte s ním hned běžet k odborníkovi, ale pokud se spojí s bolestí plic, měli byste lékaře raději navštívit. Stejně jako pokud kašel trvá více dní, zhoršuje se, nebo ho provází změna dýchání.

Je třeba myslet i na zánět

Jedním z nejčastějších druhů je suchý dráždivý kašel, který se objevuje na začátku nachlazení a vyvolává ho zánět sliznice dolních dýchacích cest. Suchý dráždivý kašel je často doprovázen i hlenem, který vytéká z nosohltanu, což je takzvaná zadní rýma a projevuje se častou potřebou odkašlávat. Tento druh kašle musí být doprovázen léčbou dýchacích cest. Pokud je suchý kašel provázený horečkou, musíte myslet na zánět plic. Jestliže se ke kašli přidá i chrapot, může se jednat o zánět hrtanu či hlasivek.

Léky na tlumení večer, expektorancia odpoledne

Léčba kašle není složitá, ale musí se dodržet určitá pravidla. Léky na tlumení se doporučují brát zejména před spaním. Naopak léky, jež podporují vykašlávání, takzvaná expektorancia, musíte užít nejpozději do šesté hodiny odpoledne.

Kašel vždy hned netlumte

Ne vždycky se doporučuje slabší kašel, který je způsobený nachlazením, tlumit. Ten totiž většinou ustoupí sám od sebe. Kašel, který vás nedráždí ani moc neobtěžuje, pomáhá v podstatě odstranit z dýchacích cest škodlivé látky. Lékaři ho doporučují tlumit pouze v případě, když už je vážnější, pacient je vyčerpaný, nemůže spát nebo se ke kašli přidruží jiné zdravotní problémy, jež se kašlem zhoršují.

stoptussin

Pomohou antitusika

Pokud trpíte suchým dráždivým kašlem spojeným s nachlazením, vystačíte si pouze s nosními kapkami, jež snižují produkci hlenu, a ten pak nestéká do hrdla a kašel nezhoršuje. Stejně tak jsou vhodné léky tlumící kašel, takzvaná antitusika, kam patří také Stoptussin. Ten obsahuje kombinaci dvou látek – butamirát a guaifenesin. Butamirát tiší dráždivý kašel a guaifenesin obnovuje přirozenou tvorbu ochranného filmu na sliznici dýchacích cest, a tím vás chrání před dalším suchým dráždivým kašlem.