Vyberte si na oslavu to správné víno

Alkohol bývá součástí skoro každé oslavy nebo návštěvy. Někdo má rád pivo, někdo zase dává přednost něčemu tvrdšímu. Zkuste však někdy vyměnit destiláty za víno, a to ať už za bílé, červené nebo šumivé víno. Ovšem nejsou bublinky jako bublinky. Rozdíl je v šampaňském a sektu, ale také v šumivém a perlivém víně. Jak se v tom tedy vyznat?

Vína perlivá i šumivá

Rozdíl mezi šumivým a perlivým vínem je v tom, že v šumivém víně vzniká oxid uhličitý samovolně díky přidávání směsi cukru a kvasinek. Perlivé víno je naopak oxidem uhličitým syceno při plnění. Kvalita, a od ní se odvíjející cena šumivého vína záleží na kvašení. V případě levnějších druhů k němu dochází v ocelových tancích. Exkluzivnější vína se tvoří pomocí metody, která byla vynalezena v 16. století. Při ní vzniká druhotné kvašení přímo v uzavřené láhvi. Tyto láhve se navíc musí otáčet z vodorovné polohy do svislé, čímž dojde ke shromáždění kalu do prostoru zátky. Na konci procesu se zátka ochlazuje na teplotu mrazu, všechen sediment se tak spojí a po otevření láhve je vystřelen ven.

Šampaňské versus sekt

Pokud si chcete užít opravdu skvělé pití, pak si kupte šampaňské – šumivé víno vzniklé ve vinařské oblasti Champagne. Tyto vinice jsou v nejsevernější části Francie a dodávají vínu jedinečnou a nenapodobitelnou chuť. Sektem jsou pak označována ostatní šumivá vína vyráběna stejným způsobem jako šampaňské, avšak nepocházející z této oblasti Francie.

vinarstvi

Široký sortiment vín i destilátů

Základem není jen správná láhev, ale také dobrý dodavatel. Tím pravým je společnost Víno & Destiláty sdružující zahraniční i tuzemské vinaře. V rámci naší republiky se soustřeďují na spolupráci s moravskými vinaři. K jejich trvalým dodavatelům moravských vín a sektů patří mnoho kvalitních vinařů. Nechybí ani mezinárodní dodavatelé, jako jsou Sektkellerei Szigeti a Möet Hennessy ČR. Na jejich eshopu najdete jak velký výběr vín, tak destilátů.