Vši do vlasů nepatří :-)

Je to problém, s kterým se můžete potkat kdykoliv a kdekoliv. Stačí, když se přikloníte k spolucestujícímu v autobuse, nebo si sedněte do kina. Vši totiž nepatří k zanedbaným lidem – naopak – k životu potřebují zdravé, silné a čisté vlasy.

Pedikulóza – je odborný název pro zavšivení. Nejznámější je určitě veš dětská, která provází lidstvo odpradávna. Nedejte se zmýlit jejím názvem. Veš dětská postihuje všechny věkové kategorie a sociální skupiny.

vsi

Ačkoli neskáče a nelítá, dokáže plavat, a tak si pedikulózu můžete doslova přinést i z plovárny. Přenáší se dotykem, půjčením si kartáče, čepicí…. Samičky vší kladou na vlasech (těsně při pokožce) vajíčka – hnidy. Z nich se asi po týdnu vyvinou larvy, které už sají krev. Právě přisátím se na pokožku způsobují svědění a potřebu poškrábat se. Vši potřebují sát krev minimálně třikrát za den a dožívají se 3 až 5 týdnů. Pokus jsou mimo těla hostitele, obvykle nevydrží více než 24 hodin.

Odvšivení musí podstoupit všichni

Zavšivení není jen společenský problém. Škrábáním hlavy si můžete způsobit různé záněty, někdy až ekzémy, stejně tak můžou otéct mozkové uzliny. Jestli mluvíme o dětech, právě vši můžou být příčinou jejich únavy, nespokojenosti nebo nervozity. Co dělat, když má dítě vši? V první řade odvšivit dítě. S odvšivením vám může pomoct i lékař. Nespoléhejte se, že se vší zbavíte tradičnými způsoby – tedy vyčesáváním nebo natíráním pokožky petrolejem. A především – jestli má v rodině jeden člen vši, odvšivení by měli podstoupit všichni.

Nevybírejte přípravky na bázi insekticidů

Existuje několik prostředků, které dokážou vši zlikvidovat. V lékárně vám určitě poradí. Vybírejte však takové, které nefungují na báze insekticidů, především jestli chcete ošetřit dítě. Existují prostředky na báze anýzového, kokosového nebo ylang-ylang oleje, které pronikají do respiračního systému vší. Ošetření je jednoduché – prostředek se sprejem rozpráší na vlasy, nechá se působit několik minut a potom se umyje. Důležité je následné vyčesání uhynutých vší a hnid. Celý postup ještě jednou zopakujte po 9-10 dnech. Až pak si můžete být jistí, že jste vši úplně zlikvidovali.