Vše ve správný čas

Pokud je dítě velmi malé je přijatelné, jestliže se budí mnohokrát za noc. Ale u starších dětí to již není tolerováno. Je to velmi frustrující pro matku, pokud dítě ne a ne přejít do pravidelného režimu spánku a přes velké množství úsilí se stále probouzí často. Je to velký úspěch pro matku, pokud dítě spí bez přerušení po celou noc. Nicméně pokud dítě nespí dobře, pak musíte začít přemýšleto tom, jaký je jeho den a jak volnočasové aktivity ovlivňuji jeho spánek.

Ilustrační foto / www.123rf.com

Ilustrační foto / www.123rf.com

U malého dítěte ještě nejsou správně nastavené biologické hodiny a jestliže se Vám nepodaří mu nastavit denní rutinu, je obtížné ho naučit spát tak, aby to vyhovovalo i Vám. Proto je nutné dodržovat pevnou strukturu. Tím automaticky začnou chápat, kdy si mají hrát a kdy spát, a tak dále. Když jsou malé, můžeme jim pomoci tím, že stanovíme rutinu a řídíte rutinu tam, kde je to možné. Například, v dopoledních hodinách se mohou naučit, že je nejdříve koupání, pak papání, a teprve potom si mohou hrát. Ve večerních hodinách ho můžete naučit, že nejdříve přijde papání, potom ukolébavka a pak spinkání. Takže pokud budete postupovat podle tohoto vzoru pravidelně každý den, již brzy si všimnete, že si ho dítě zapamatuje a začne se tím řídit.

Dítko je třeba unavit

Musíte také sledovat, zda vaše dítě již spalo během dne. Dítě se může budit i v noci, protože nemusí být dostatečně unavené. Musíte si dostatečně hrát s dítětem, aby bylo unaveno na konci dne. Ideální mu je pomoci v objevování nových věcí, což mu unaví nejenom tělíčko, ale i mysl a pak usne tvrdým spánkem až do rána. Potřeba spánku se mění úměrně s věkem dítěte a proto jinak spí malinkaté dítě a jinak už třeba roční. Je třeba na toto myslet a přizpůsobovat k tomu své aktivity.

Je to dobré pro dítě, pokud ho můžete vzít ven někdy během dne. Stačí třeba na hodinku během polední pauzy a můžete ho vzít kamkoliv. Ať už do parku, nebo dokonce do nákupního centra. Dítě miluje změnu a množství stimulů ho rychle unaví. Existuje mnoho cest jak dítěti nastavit pravidelný režim a spánek kdy potřebujete, ale je nutné se dítěti maximálně věnovat. Odměnou bude klidný spánek vás obou přes noc.