Umělá prsa jako radikální změna životního stylu

Když v roce 2013 americká filmová hvězda Angelina Jolie oznámila, že na urgentní doporučené lékařů si nechala odstranit obě prsa, vyvolalo to pozdvižení napříč laickou i lékařskou veřejností. Ženy patřící z genetických důvodů k nejužší rizikové skupině a indikované ke zmíněnému preventivnímu zákroku tvoří 5 – 6 % populace a jejich osudy nechávají mainstreamová média chladnými. Ovšem nezvratná úprava těla známé osobnosti, která byla roku 2009 poměrně jednoznačně zvolena nejkrásnější ženou světa, nezůstala bez odezvy. O to větší překvapení bylo, když se objevily první snímky a záběry celebrity po operaci – vypadala úplně stejně jako vždy. Původní vnady nahradila prsa umělá.

Odhodlat se pořídit si umělá prsa znamená překročit Rubikon

Není třeba nějak podrobně pátrat v soukromí americké star a jeji rodinné anamnéze, aby bylo možné si představit, jaká duševní muka, obavy a nejistota předcházely jejímu zásadnímu rozhodnutí. Zbavit se dobrovolně symbolu ženství na základě statistických údajů bílých plášťů, udělat krok do neznáma a dovolit voperovat si do těla jakousi umělou hmotu vyjadřuje pevnou vůli a odvahu postavit se životu tváří v tvář. Ne tak dramaticky, ale přece jen obdobně řeší dilema všechny ženy, které koketují s myšlenkou pořídit si umělá prsa. Dlouhé měsíce, možná dokonce roky se zaobírají kacířskou myšlenkou – Mám, nebo nemám? Jakkoli je vylepšování různých částí těla standardem – za všechny jmenujme mateřská znaménka, bradavice, zuby či ochlupení – v případě poprsí je spojeno s ostychem a okolkováním hraničícím s překonáváním společenských tabu. Proč? V čem je poprsí jiné?

Nejvíc na očích i v hlavě

Jednoduše v tom, že je pro ženu nejdůležitější. Tak nějak neoficiálně se jím poměřuje sexuální přitažlivost ženy a její potenciální mateřské schopnosti. Z nedokonalých prsou mívají ženy větší mindrák než z výšky postavy, barvy očí nebo kvality vlasů, která není podle jejich představ. Takže dámy, stud stranou a vzhůru do coming outu. Sexuální revoluce proběhla úspěšně v 60. letech 20. století, máte právo přiznat, že máte libido, a máte právo přiznat, že toužíte po větších a pevnějších prsech.

Umělé zuby, umělé klouby, umělá prsa

Jakmile přestaneme diskriminovat jisté tělesné partie, dostaneme problematiku do zcela jiného světla. Umělá prsa se používají:

z estetických důvodů k vylepšení hrudních partí tam, kde byla příroda skoupá

z různých specifických zdravotních důvodů, nejčastěji pokud výrazná prsní asymetrie způsobuje bolesti zad nebo jejich vadné držení

jako náhrada přírodního poprsí částečně nebo úplně odebraného ze zdravotních důvodů, nejčastěji za účelem prevence rakoviny prsní žlázy

Vylepšení vzhledu poprsí významně přispívá k psychické pohodě klientky. V druhém a třetím bodě zákrok není považován za primárně estetický, a proto je v plné výši hrazen zdravotními pojišťovnami.

To jsou lakonicky konstatovaná objektivní fakta. Sečteno a podtrženo Rozhodnutí pro zákrok není třeba více zdůvodňovat, vysvětlovat.nebo cejchovat významnými pohledy. Napadlo snad někoho ptát se, proč si lidé pořizují zubní protézy?

Moje prsa a můj život jsou moje věc

Jedna z dalších hvězd showbyznysu, kterou již probíhající zhoubné onemocnění přimělo k odstranění obou prsů, herečka Christina Applegate, otevřeně přiznala, co jí ulehčovalo obtížnou volbu. “Plastická chirurgie udělala obrovský krok kupředu. Nejhezčí prsa, kterých jsem si příležitostně všimla u mladých dívek, byla vždy nějak uměle upravená. Věděla jsem, že když to dobře dopadne, budu mít rozhodně hezčí prsa než předtím, takže všechno, co se teď děje, je vlastně pozitivní.” Tato žena svou nemoc úspěšně překonala a tři roky poté se stala matkou.

Kam až podle vás může zajít prevence? Které nadstandardní medicínské služby využíváte?

Souhlasíte se spojením léčebné a estetické medicíny?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *