Učící věž je „stolička“, kterou budete milovat vy i vaše děti

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak co nejlépe skloubit domácí práce a starost o dítě, které potřebuje neustálý dohled a pozornost? Jestliže jste rodič, tak ano. A určitě jste přišli na nějaký dobrý způsob jak dítě co nejlépe zabavit. My vám dnes poradíme další způsob, a tím je učící věž, která vznikla podle principů pedagogiky Montessori. Že jste nikdy o ničem takovém neslyšeli? V dnešním článku se o ní dozvíte více.

Zábava i rozvoj jemné motoriky

Učící věž je vlastně stolička s ohrádkou, na kterou si může dítě vylézt a jeho ruce jsou tak v úrovni pracovní desky. Právě volné ruce a dostatečný výhled pomáhá dítě zapojit do různých činností. Velkou oblibou je používání učící věže při přípravě jídla. Dítě bývá někdy nervózní, protože nevidí, co tak vysoko děláte. Přitom je řešení jednoduché. Stačí pouze učící věž přistavit ke kuchyňské lince a dítě je spokojenější i klidnější. Výhodou je také to, že můžete ratolest aktivně do přípravy jídla zapojit. Dítě se tak nenudí, rozvíjí jemnou motoriku, zručnost a upevňuje se mezi vámi vzájemný vztah. Věž je vhodná i pro malé pozorovatele, kteří rádi sledují dění na ulici.

ucici_vez

Ani zde nenechávejte dítě samotné

Učící věž vám pomůže u mnoha činností. Od vaření přes práce na stole až po pomoc tatínkovi například v dílně. Nikdy však nesmíte zapomínat na dozor nad dítětem. Musíte dávat pozor hlavně na nebezpečné předměty, které by mohly dítěti ublížit. V domácnosti jsou to nože, v dílně zase ostré části i různé chemikálie.

Jak učící věž funguje

Věž má 3 polohy podlážky nastavitelné podle výšky dítěte. Rovněž obsahuje dvě zadní zarážky, díky kterým budete mít jistotu, že je dítě v bezpečí a nevypadne. Až váš miláček povyroste, zarážky lze vyjmout a dítě se tak může do věže dostat zcela samo. Celou konstrukci věže vylepšíte dokoupením doplňků. Jedná se hlavně o odkládací stolek a normální nebo magnetickou tabuli. Tu si totiž každé dítě zamiluje hned na první pohled.