Tryskání – univerzální metoda čištění povrchů?

Takzvané tryskání (nebo také pískování) by se dalo nazvat opravdu revoluční metodou v péči o povrchy všeho druhu. Tato metoda, která využívá jednoduchého principu tryskání vysokotlakého proudu jemných částic, má opravdu široké využití. Možná právě proto je tak populární.

Možná jste už slyšeli o využití pískování v oblasti opracovávání povrchů – ať už ve stavebnictví nebo v uměleckém odvětví. Pískovat můžeme kámen, dřevo, kov, zdivo ale i třeba sklo. V oblasti údržby povrchů se často používá v souvislosti s obnovou fasád nebo opracovávání železných konstrukcí (například z důvodu odstraňování rzi).

 

Čištění fasády

Čištění fasády

Věděli jste však, že se hojně využívá také v případě samotného čištění povrchů? Pomocí metody tryskání lze vyčistit prakticky cokoli od čehokoli. Nejčastěji se využívá k odstraňování plísní, mechu, hub, řas, smogu či prachu. Použít ho však lze například také pro odstranění graffiti.

Je tedy patrné, že se jedná skutečně o velmi univerzální metodu. Ale pozor, její správné využití není zas tak snadné a vyžaduje patřičné znalosti a zkušenosti. Každý povrch a každá situace si vyžadují odlišný druh abraziva a odlišný způsob práce s technologií tryskání. V případě neodborného ošetření a volbě špatného postupu, by totiž mohlo dojít k poškození čištěného povrchu. A to zajisté nikdo nechce. Proto si dejte pozor při výběru firmy, která vám práci zajistí. V Praze například můžeme doporučit osvědčenou firmu ARS.