Totální endoprotéza kolene je složitý výkon, který vás vrátí do hry

Čeká vás totální endoprotéza kolene a vy přesně nevíte, o co jde? Nezoufejte, všechny potřebné informace se dočtete v dnešním článku.

Kolena jsou nejzatíženějšími klouby

Kolenní kloub je nejsložitější kloub v celém lidském těle. Pohyb v koleni se děje díky složité kombinaci valivého pohybu, rotací i posunů. Zároveň jsou kolena při chůzi velmi zatížena. Toto zatížení se zvyšuje při chůzi po schodech, do kopce a při nošení břemen. V kolenním kloubu se rovněž potkávají dvě nejdelší kosti, a tím dochází i k nejdelší páce v lidském těle, což znovu činí na kloub velkou sílu.

Implantátů je několik druhů

Totální endoprotéza kolene je vlastně úplná kloubní náhrada. Jedná se o to, že je tvořena dvěma částmi, které nahrazují dolní část stehenní kosti a horní část kosti bércové. Mezi tyto části je pak vložena polyethylenová vložka. Dnešní moderní medicína má více možností a typů implantátů, které jsou vyrobeny z těch nejlepších a pro tělo nejvhodnějších materiálů. Typ implantátů určuje lékař a odvíjí se vždy od toho, v jakém stavu je koleno před samotným výkonem (stabilita, deformační změny kloubu i kostí nebo stav svalů a šlach).

totalni_endoproteza_kolene

Cíle totální endoprotézy kolene

Jedním z cílů totální endoprotézy kolene je zajištění stability kloubu. Za tu odpovídají zejména dynamické stabilizátory, což jsou vlastně svaly stehna, které ale musí správně fungovat.  Podmínkou pro správnou funkci je obnovení fyziologické osy dolní končetiny. Ta zajišťuje symetrické zatížení nohy a chrání před předčasným uvolněním implantátu.

Totální endoprotéza kolene je složitý výkon, při kterém lékař věnuje největší pozornost zachování a zároveň i obnovení symetrického napětí postranních vazů kolena. Toho dosáhne přesným operativním odstraněním kostí a částečným uvolněním zkrácených vazů.

Nepodceňujte fyzioterapii

Po totální endoprotéze kolene je celkový výsledek závislý na síle a elasticitě svalů stehna. Zejména pak svalu stehenního čtyřhlavého a ohýbačů kolene. Je proto velmi vhodné po operaci vyhledat fyzioterapii. Není na škodu docházet na cvičení také před samotným výkonem, protože čím lepší bude vaše fyzická kondice před operací, tím snazší a hlavně také rychlejší je pak návrat do běžného života po výkonu.