Superpotraviny najdete i v našich zahrádkách

Superpotraviny se v posledních letech staly velkým hitem v jídelníčku. A proč ne, když mají blahodárný vliv na tělo i ducha. Nemusíte si ovšem kupovat jen exotické ovoce, ale můžete se stravovat i z našich zásob a navíc přesně podle ročního období.

Lokální stravovací směr znamená, že jíme suroviny podle roční doby. V praxi to vypadá asi tak – v zimě nejíme jahody a konzumujeme většinu potravin upravenou tepelně. Jaké potraviny jsou ale typicky české a ještě k tomu tělu prospěšné a dají se označit za ony superpotraviny? Tak na to se podíváme.

Kořenová zelenina

Kořenová zeleniny, jako jsou mrkev, petržel, řepa, celer je zdravá a uzemňující. Připravit ji můžete na mnoho způsobů. Můžete ji podusit, upéct v troubě nebo s ní připravit krém či řepný humus.

Dýně nejen na okrasu

Dýně má velkou zásobu vitamínů – A, celou řadu B, E i omega 3 mastných kyselin. Je vhodná pro všechny, kteří mají problém se zažíváním a činností střev. Vhodná jsou také dýňová semínka.

K superpotravinám patří dýně

K superpotravinám patří dýně

Rakytník je také superpotravina

Plody rakytníku obsahují vitamín C, A, B, D, K, P a aminokyseliny. Je nejlepší proti nachlazení a posiluje imunitu. Nejlepší je plody otrhané zamrazit a pak v zimě každý den pojídáte dvě kuličky, děti pak jednu. Uvidíte, že se vám nemoc vyhne.

rakytnik

Rakytník

Křen

Křen má antiseptické účinky a působí jako přírodní antibiotikum. Je vhodný při nachlazení, ale také při infekcích močového měchýře. Měl by se jíst čerstvý. Při smíchání v poměru 1:1 s medem působí skvěle proti kašli.

Křen se hodí na kašel

Křen se hodí na kašel