Strach ze školy u prvňáčků

Oprávněnou obavou některých rodičů u jejich dítěte, které nastupuje do první třídy základní školy, může být strach ze školy.  Ne všechny děti se těší do školy. Bolest hlavy, bříška, dokonce i zvracení a zvýšená teplota – tuto podobu může mít u některých dětí obava ze školy. Dítě, které ještě včera bylo zdravé, najednou ráno si stěžuje na bolest hlavy nebo břicha. Pokud se tyto potíže začnou opakovat, znejistíme a jdeme k lékaři. Když lékař nic nenajde, obvykle musíme absolvovat kolotoč odborných vyšetření. Specialisté mnohdy sami nezjistí příčinu a to proto, že problém není ve špatné funkci orgánů, ale ve psychice.  Důvodů může být mnoho. Žárlivost na mladšího sourozence, problémy v rodině nebo jakákoliv změna v zaběhnutém životním rytmu.

V devadesáti procentech však hlavním důvodem je škola. Není výjimkou, že kvůli škole „uteče“ do nemoci každé dítě. Těmito problémy ale netrpí jen žáci, kterým se ve škole moc nedaří a donesou občas domů trojku nebo horší známku. Ty to potíže mohou mít i premianti, tedy ti, kteří se naopak dobře učí a očekává se od nich, že budou za všech okolností těmi nejlepšími. Diagnózou „strach ze školy“ trpí zejména také děti, které nastoupí do školy bez odkladu a šest let jim bylo teprve před zahájením školního roku. Těmto prvňáčkům trvá si zvyknout na školní režim déle. Z tohoto důvodu bolesti hlavy a bříška na sebe nenechají dlouho čekat. Pokud si vaše dítě stěžuje na únavu a nejeví zájem o to, co ho dříve bavilo a pokud jdete kolem mateřské školky, kde se mu moc líbilo a řekne to, nemusíte ani k lékaři.

Je to jednoznačně stesk po školce, kde mu bylo prima a tak snadno sami poznáte, co vašemu dítěti chybí. Škola představuje vždy pro dítě velkou zátěž. Nevyčítejte tedy vašemu dítěti, že podvádí a simuluje nemoc. Dítě v tomto věku neumí simulovat. Psychosomatickými problémy ostatně trpí i dospělí lidé. Pro dítě je škola větší zátěž než  pro  dospělého zaměstnání. Než se s novými povinnostmi vyrovná, mu zkrátka trvá mnohem déle. Déletrvající potíže je vhodné probrat s učitelkou, která by měla změnit k dítěti přístup a přizpůsobit své chování k němu. Jinak se může stát, že vaše dítě bude každý měsíc „nemocné“. Důvodem takových potíží může být i váš přístup k trojce z diktátu.   

strach ze skoly u prvnacku

 Pro některé dítě je taková známka motivací ke zlepšení, u jiného naopak může být každý malý neúspěch příčinou bolestí hlavy a břicha, aby příště opět rodiče nezklamalo. Dítěti v tomto věku může pomoci k odstranění bolesti drobný rituál, který mu sami předepíšete. Například, když ho začne bolet bříško, řekněte mu, ať si udělá z kapesníku studený obklad a při bolesti hlavy mu ukažte, jak si třít krouživým pohybem spánky. Pomáhá i žvýkačka nebo sklenice vody. Děti jsou natolik sugestibilní, že takové rady přijmou bez odporu a většinou pocítí subjektivní úlevu. Právě o to v řadě případů jde. Jsou i kuriózní případy těchto potíží u dětí. Dítě může trpět takto i proto, že má tyto bolístky jeho oblíbený spolužák. Problémy tak pominou, jakmile  se  spolužák uzdraví.