Stoly a židle patří neoddělitelně k základům kulturního stolování

Stoly a židle provázejí člověka již od nepaměti. Bez nich bychom si těžko dokázali představit moderní domácnost a většinu pracovišť.

Kde se vzala “židle”

Název židle pochází nejspíše z německého Sessel a označuje nábytek určený k podpírání lidského těla. Není žádnou novinkou, že se židle skládá typicky z opěráku, sedáku a nosné části – noh. Většinou se jedná o čtyři nohy, ale setkáme se s více nebo méně nohými variantami.  Židle může být také doplněna područkou – opěrkou na ruce. S područkami již často židle nazýváme křesla, neboť se tak zařazuje k nábytku sloužícímu k odpočinku.  Židle může mít a nemusí polstr. Jako materiál k výrobě slouží většinou dřevo, plast nebo kov. Setkáme se však i s méně častými materiály  – ratan, proutí atd.

Výška sedáku se většinou volí mezi 40-50 centimetry od podlahy. Další zásadou je úhel, který svírá opěrák se sedákem.  Volí se většinou 5°.

Jaká je historie stolů?

Historie stolování člověka je hodně pestrá. Dalo by se s klidem říci, že sahá do doby, kdy člověk poprvé použil nádobí a jídelní nábytek. V historii člověka bychom však našli několik výjimek, které dokazují, že výjimka potvrzuje pravidlo. V antice se často jídlo konzumovalo v leže bez využití jídelního nábytku. Příboru mnohdy nebylo také potřeba. Stačili ruce.

V dnešní době však patří stoly k nepostradatelným kusům nábytku každého interiéru. U stolu se v našich domovech odehrává nejen každodenní stolování, ale také oslavy, pracovní činnosti i jen drobné popovídání si u kávy.

Ve středověku funkci stolu hrála prostá truhla

Stoly byly využívány ve středověku ke stolování. Bylo však zvykem po jídle stůl odklízet do rohu. Stoly se v ranném středověku používaly hlavně ve šlechtických sídlech. Prostý venkovan se musel obejít bez stolu. Mezi obyčejnými lidmi byla ke stolování využívána prostá truhlice. Tento kus nábytku byl nečekaně univerzální. Truhlici bylo možné využít jako sedací nábytek, úložný prostor a konečně také předmět určený k převozu majetku.

Materiály pro jídelní stoly

Dřevo patří stále mezi nejoblíbenější materiály jídelních stolů.  Volíme si jej pro jeho specifické vlastnosti

  • snadná údržba
  • minimální péče
  • příjemná vůně dřeva
  • přináší pocit útulnost a tepla domova

Můžeme se setkat se stoly z masivního dřeva, které jsou velmi kvalitní a trvanlivé.  Při koupi stolu z masivního dřeva si však vždy zkontrolujte celistvost laku na povrchu. Bohužel i velmi malá trhlinka může zavinit průnik vlhkosti do dřeva a následně jeho znehodnocení. V posledních letech se ale stále více volí imitace dřeva. Jedná se o lepenou dýhu na dřevěné desky MDF. Výhodou je velmi ekonomický výroba a možnost vyrobit prakticky neomezené množství dezénu, barev a kombinací. Nejčastěji se setkáme s běleným dubem, mořeným dubem a imitacemi exotických dřevin.

Pokud vám výlučně dřevo nevyhovuje, je možné materiály kombinovat. Setkáme se s kombinaci elegantního skla a teplého dřeva. V některých případech však může sklo působit chladně a být tak stolovníkům nepříjemné.

Typy jídelních stolů

Nejčastěji se setkáme se stoly kulatými, čtvercovými/obdélníkovými a stoly sklápěcími.

Kulaté stoly jsou velmi oblíbené, protože navozují sváteční atmosféru. Bohužel jsou velmi  náročné na umístění. Pro čtyři osoby budeme potřebovat alespoň 270 centimetrů prostoru v průměru.

Sklápěcí stoly naproti tomu najdou uplatnění zejména v menších bytech a kuchyních, ve kterých je nedostatek prostoru. Stoly bývají zavěšeny na zdi a dle aktuální potřeby se dají rozložit do stavu potřebného pro stolování. Často se také setkáme v moderních interiérech s využitím barové desky místo jídelního stolu.

Čtvercové a obdélníkové stoly není potřeba složitě představovat. Najdeme je prakticky ve všech domácnostech. Mezi standardní rozměry patří jistě stůl o velikosti 135*90 centimetrů. Mnohdy se však setkáme se stoly většími.

čtvercový stůl Lugano

čtvercový stůl Lugano

Přeje šťastnou ruku pro výběru vhodného jídelního nábytku!