Sport u dětí

Pokud jenom trochu sportujete, určitě toužíte, aby i vaše dítě nesedělo pořád jenom u televize nebo počítače. Prostě byste chtěli své dítě správně nasměrovat k pohybu již od raného dětství a tím tak předejít tomu, že by mohlo být obézní, nebo by nemělo rádo tělocvik a ještě nevíte jak na to?

Již od dětství povzbuzujte své ratolesti v jakémkoliv pohybu, snažte se jim alespoň v začátku jít správným příkladem a vyzkoušejte s nimi několik druhů sportů, abyste zjistili, o který mají nejvíce zájem a na který mají tzv. talent.  Děti rády napodobují a proto pokud uvidí, že rodiče sportují a baví je to, budou pravděpodobně chtít dělat totéž. Není vždy úplně jednoduchá vybrat pro své dítě ten pravý sport, protože mnohé sporty mají různá kritéria (např. výška) a pro některé děti není vhodný organizovaný sport. Jestli se vám ale podaří v dítěti vzbudit zájem o nějakou pohybovou aktivitu, máte již téměř vyhráno.

Bez ohledu na to jak je dítě staré, projevu své tendence ke sportu. Některé děti milují vodu, jiné jsou spokojené při kontaktních hrách, kdy do sebe narážejí, jiné zase preferují spolupráci. A všechny tyto signály mohou být tím správným ukazatelem k výběru vhodné aktivity. Asi bude zbytečné nechat zapsat své dítě na plavání, když se obává každého kontaktu s vodou, nebo na hokej, když nemá rádo kontakt.

Vaše dítě nepotřebuje ihned nějaký organizovaný sport, zprvu je velmi důležité jeho pohybové aktivity rozvíjet. Aby se pravidelně zabývalo nějakou činností. Běháním, chůzí, jízdou na odrážedle, kole, hry ve vodě a podobně. Stejně jako tělesný vývoj, tak i pohybový vývoj je u každého dítěte jiný a každé dítě je jinak vyspělé. Na toto nezapomínejte. Nechtějte mít ze svého dítěte hned olympijského vítěze, nenuťte ho do věcí, které ho nebaví, nemá na ně „buňky“ nebo tělesné proporce. Nechtě dítě volně dýchat, nechte mu možnost výběru toho, co ho baví, a uvidíte, že si dítě sport zamiluje. Až od 6 roku se pohybové schopnosti dítěte zdokonalí natolik, že je schopno zahájit přípravu u některého sportovního klubu.

Příklady pohybová aktivita v různém věku:

2 -3 roky – volné běhání a chození, hry na hřišti, hry s ostatními dětmi, jízda na trojkolce, odrážedle, vedené cvičení pod dohledem zkušené osoby pro děti tohoto věku.

4 -6 let – společenské hry, tanec, „pohybovky“, běh, jízda na kole s kolečky a postupně bez nich, plavání, lyžování.

7 -10 let – gymnastika, hokej, fotbal, tenis, basketball

10 let a více – volejbal, veslování

Samozřejmě je mnohem více sportovních možností, které vaše dítě může vyzkoušet a nemusí se zaměřit pouze na jedno. Důležité ale je, aby se na sport těšily a také pozorovaly nějaké výsledky. A pokud dítě u něčeho nevydrží tak dlouho jak vy jste si představovali, nezoufejte. Protože každá sportovní aktivita, kterou dítě vyzkouší, mu může přinést do života jenom plus.