Spoření pro děti

V dnešním článku bychom chtěli  více nahlédnout do problematiky rodinných financí, respektive spoření pro děti.  Tyto formy spoření jsou v poslední době velmi populární a v dnešní nejisté ekonomické situaci mohou být opěrným pilířem v zajištění budoucnosti vašich ratolestí. Běžné zhodnocení na účtech dnes nepokryje ani míru inflace, o něco lépe jsou na tom spořící účty. Pojďme se tedy podívat pod pokličku různým alternativám a zkusme vybrat tu nejvýhodnější.

Výhodné stavební spoření

Stavební spoření je také velmi výhodným prostředkem ke zhodnocení financí. Mnoho z nás jej zná jen jako alternativu k hypotéce, nebo její doplnění.  Velkým benefitem stavebního spoření je fakt, že stavební spořitelny musejí mít povolení ČNB a operace s vklady klientů jsou přísně regulované.
Další nepopiratelnou výhodou je, že spořit mohou také děti které nejsou plnoleté. V tomto případě jsou ve smlouvě zastoupeni zákonní zástupci dítěte.  Vložené finance jsou zhodnocovány nastaveným úrokem, který záleží na dané stavební spořitelně. Důležitou výhodou je však tzv. státní podpora, která může činit až 3000 Kč ročně.  Nepřehlédnutelnou výhodou je rovněž fakt, že všechny výnosy jsou oproštěny od daně z příjmu.

Častým mýtem u stavebního spoření je, že finance je nutné použít pouze na financování bydlení. Toto omezení je platné pouze v případě, když je čerpán také úvěr ze spoření.
Výhodné podmínky, za které je úvěr možno pořídit jsou další výhodou.  Běžně se zde  úroková sazba pohybuje v rozmezí 4-5%. Rozdílem proti hypotéce je možnost úvěr kdykoli splatit, nebo snížit mimořádnou splátkou.

Spořící účty pro děti

Spořící účty zaměřené na naše nejmladší  jsou dnes nabízenými téměř každou bankou.  Úrokové sazby na těchto účtech jsou prakticky totožné a nikdy zde nenajdete více než 2,5% zhodnocení.  Účty jsou nabízeny do věku 15 nebo 18 let. Po dosažení této hranice nárok na tento typ spoření zaniká. Výhodou je založení a vedení účtu zdarma.

Pro úplnost je nutno dodat, že je zde další typ spoření a to vkladní knížky. Ano jsou ty notoricky známé, které si někteří z nás ještě z dětství pamatují.

Pravidelné investice

Pokud vás neoslovil ani jeden z předchozích dvou typů investic, je zde varianta třetí a to možnost pravidelné investice.  Při tomto typu zhodnocení finančních prostředků nemáte žádnou jistotu výše zhodnocení. Je zde ale velká pravděpodobnost, že v dlouhodobém horizontu tento typ investice přinese zajímavé výnosy.

 

Jaké spoření je tedy pro děti nejvýhodnější?

Každé z výše uvedených variant zhodnocení financí pro děti má své výhody a nevýhody. Ideální by se mohla zdát kombinace spořícího účtu, stavebního spoření a pravidelných investic. Pokud je to pro vás plán nad rámec možností, doporučejeme pečlivě zvážit všechna pro a proti. Ideálně vyhledat rady odborníka na tuto problematiku. Mnoho informací o spoření pro děti a mnoho dalšího naleznete na portále www.penizenavic.cz.