Sjednejte si stavební spoření pro sebe i své děti

Stavební spoření je stále atraktivní především pro svou státní podporu, která může dosáhnout částky až dva tisíce korun ročně. Vklady jsou také ze zákona pojištěny. Tento typ spoření je proto populárním způsobem, jak ušetřit například dítěti na studia, ale i sobě nejen na lepší bydlení. Stále totiž nemusíte dokládat to, co se s vašimi naspořenými penězi stane. Zároveň si ale dávejte pozor, aby spoření nepřesáhlo deset let, poté se u uložených peněz efektivita spoření velmi snižuje.

Myslete na finance svých dětí

Skoro 90 % rodičů myslí na finanční budoucnost svých děti a prostřednictvím různých možností jim ukládá peníze stranou. Podle průzkumu však největší procento volí nejvýhodnější spoření stavební.

stavebni_sporeni

Vyberte si podle sebe

Sjednat výhodné stavební spoření svým dětem může každý zákonný zástupce dítěte do 18 let, který také do dovršení plnoletosti spoření spravuje. Smlouva se podepisuje na šest let a lze ji vypovědět i dříve, ale nese to svá rizika. Proto než se rozhodnete pro sebe či svého potomka spoření zařídit, vždy si dobře prostudujte všechny podmínky. Rozdíly mezi jednotlivými spořitelnami jsou ve většině případů hlavně ve výši úrokové míry, v samotném sazebníku a v podmínkách nutných pro zřízení účtu. Rozdíly najdete také v případě, že byste chtěli zřídit úvěr ze stavebního spoření, nebo úvěr překlenovací.

V některých případech nemusíte hradit poplatek

Stavební spořitelny si v mnoha případech účtují poplatek za samotné zřízení smlouvy. Pohybuje se kolem 1 % z vaší cílové částky. Některé spořitelny však nabízejí různé akce, ve kterých poplatek odpouštějí. Stejně tak ho nemusíte u některých spořitelen platit, pokud si sjednáte spoření online přímo na jejich stránkách.