Šestá dětská nemoc

Žádný rodič není rád, když je jeho milované miminko nemocné. Ať už se jedná o jakékoliv onemocnění, nebo jenom „obyčejnou“ bolest. Stále více přibývá děti s šestou nemocí, a ještě stále někteří rodiče nevědí, jakou nemoc mají očekávat.

Takzvaná šestá nemoc (exanthema subito nebo roseola infantum) je infekční virové onemocnění, které je způsobené lidským herpesvirem 6, který se přenáší slinami i tělesným kontaktem. Touto nemocí trpí nejčastěji starší kojenci a batolata, tedy děti do dvou let věku.

Jak šestou nemoc poznáte?

K prvním projevům šesté nemoci, které se objeví 5 – 15 dní po nákaze, patří horečka kole 39 – 40°C, která přichází velmi náhle a trvá 2 až 3 dny. Až po poklesu teploty se na těle objevuje drobný výsev vyrážek s růžovo-červenými flíčky na hrudi nebo končetinách, nebo také zarudnutí lymfatických uzlin i laryngitida. Osypání většinou mizí do několika hodin až dvou dní a že se jedná o tuto nemoc, poznáte po zatlačení na vyrážky, které blednou a také nesvědí. Ke komplikacím u této nemoci dochází jen zřídka kdy. Při vysokých teplotách však může dojít ke vzniku febrilních křečí, proto je nutno teplotu srážet co nejrychleji. Při vzniku těchto křečí musíte vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc a co nejvíce dítě ochlazovat.

 

miminko 2

Efektivní léčba

Léčba je pouze symptomatická, což znamená, že se léčí projevy nemoci, né příčina. Proto se podávají léky na snížení horečky. Aplikace antibiotik není vodné, protože jde o virové onemocnění. Nutné je dítě dostatečně zavodnit a snažit se aby bylo co nejvíce v klidu. Očkování proti této nemoci neexistuje.
Šestá nemoc nepatří mezi nebezpečné onemocnění, je však důležité nic nezanedbat a vyhledat lékařskou pomoc. Po poklesu teplot se dítě ve většině případů rychle uklidní a je znovu usměvavé jako dříve.