Rusové skupují luxusní pražské byty

Boháči z východu ovládají realitní trh také v Londýně či New Yorku. Hlavním hybatelem realitních trhů v západních metropolích zasažených útlumem či dokonce recesí jsou bohatí investoři z Ruska, Kazachstánu, Středního Východu či Jihovýchodní Asie. V Česku jsou to Rusové, jejichž početná komunita žije na západě země. Jejich novodobá invaze zachraňuje developeri, jejichž projekty by jinak zůstaly prázdné. Přistěhovalci ze zemí bývalého Sovětského svazu obsadili čtvrtinu až polovinu nových luxusních novostaveb v Praze.

Jedním z nich je i právník Sergej, který se s rodinou přistěhoval do Česka před šesti lety. Jeho příběh popisují Lidové noviny. V Česku se cítí bezpečně, jeho rodinu tu nikdo neohrožuje jako v Rusku a domluví se snadněji jak dál na západě. Z domu v Jáchymově dochází do práce v Karlových Varech. Přeje si, aby jeho děti vyrůstaly a studovali tady a ne v Rusku. Početná ruská komunita na západě Čech mu poskytuje okruh přátel i pracovní příležitosti.

Podle Lidových novin už i v Praze vznikají celé oblasti, kde slyšet převážně ruštinu. Bez přistěhovalců z východu by luxusnější bytové projekty zívali prázdnotou. Týká se to zejména těch s cenou nad 80 tisíc korun ( 3 077 eur ) za čtvereční metr. Jedním z takových projektů je Central Park v Žižkově, který se začal stavět v roce 2008. Po vypuknutí krize se byty v ceně až desítek milionů korun prodávaly těžko. Ačkoliv developer několikrát zlevňoval, stále mu patří 42 procent prostor. Z 346 aktuálních vlastníků je 130 Rusů av dalších dvanácti případech figurují ruské realitky. Spolu s Ázerbájdžánci a Kazaši mají téměř poloviční podíl, píše deník. Dalšími projekty, které do výrazné míry zachraňují klienti z Ruska a okolí, jsou Rezidence Korunní od Sekyra Group, Milicovský háj od Skansky či Rezidence Kajetánka.