Rozvíjejte ve svých dětech fantazii

Děti a knihy jsou častým tématem hovorů nejedněch rodičů. Vede je k tomu fakt, že děti stále méně čtou. Zájmy většiny dětí školního věku končí po příchodu domů u počítačů a jen málokteré dítě si vezme do ruky raději knihu, před možností dívat se na televizi.Rodiče si často kladou otázku, jak dítě přimět ke čtení knih a jakou knihu vybrat, aby dítě zaujala. Mým názorem je, že vztah kniha a dítě se musí budovat od malička. Svým ratolestem předčítat před spaním pohádky, protože pokud má dítě vzor ve svých rodičích lépe se mu tyto věci vštěpují. Vidí rodiče s knihou a bude chtít taky nějakou číst. Čtení od brzkého věku navíc buduje a rozvíjí představivost dítěte.

 

Jak knihu správně vybrat?

Dětská literatura je část literatury určená dětskému a mladému čtenáři, která svou úpravou i obsahem přispívá k mentálnímu i etickému rozvíjení dítěte. V dnešní době je mnoho možností nákupu knih a dětská literatura je opravdu velmi rozmanitá. Zahrnuje možnost nakoupit obrázkové knihy pro děti, beletrická díla i díla naučná. Žánr samozřejmě vybíráte podle věku dítěte. Obecní návod na koupi knihy pro děti neexistuje, je však jasné, že jinak budete vybírat u dítěte ve věku 4 let a jinak také u dítěte skoro patnáctiletého. U dětí předškolních (3-6 let) vybírejte leporela, omalovánky, dětské básničky, říkadla, krátké pohádky, hádanky i krátké příběhy s ponaučením. Pro mladší školní věk (6-11 let) se hodí pohádky, povídky ze života dětí, příběhy z přírody, dobrodružné texty i naučné texty jak ze života zvířat, tak o naší planetě. Ve školním věku (11-15 let) děti zajímá převážně dobrodružná literatura, encyklopedie i romány a životopisy. K velké oblibě v dnešní době patří sci-fi i fantasy literatura. Vždy je důležité myslet na to, co vaše dítě baví a o co má největší zájem. Rozdílně knihy vybíráte také u holčiček a chlapců. Nezapomínejte ani na pestré ilustrace, které jsou u dětských knih důležité, a dětská literatura se jimi vyznačuje. Podle obrázků si děti také více pamatují a mají větší představivost. Pokud si s výběrem dětské literatury nebudete úplně jistí, obraťte se na odborníky, kteří vám jistě rádi poradí. Já osobně mám výbornou zkušenost s webem azknihy.cz, kde vám zodpoví vaše otázky a nabídnou velké množství knih pro všechny věkové skupiny dětí.

 

191745 big

Čtěte svým dětem, dokud to ještě neumí a později jim dejte možnost číst samostatně. Jen tak v nich vzbudíte zájem o knihy a vybudujete představivost i kreativitu!