Rekonstrukce na klíč nebo stavba rodinného domu – opravdu víte, jaká z cest je tou nejméně strnitou?

Jestli doufáte, že pro vás máme jednoznačnou odpověď, tak vás musíte hned v úvodu zklamat, protože taková zkrátka neexistuje. Stavba domu i rekonstrukce na klíč má svá specifika, přednosti i úskalí, a tak vždy záleží zejména na vašem žebříčku priorit, konkrétních požadavcích na budoucí bydlení a samozřejmě i daných okolnostech. Pokračujte ve čtení a zjistěte, jaké všechny faktory musíte před rozhodnutím zohlednit.

Stavba domu i rekonstrukce na klíč má svá specifika

Máte za sebou průzkum trhu a víte, jaké možnosti se vám nabízí v místě, kde žijete? Předpokládáme, že máte vytipovaných několik lokalit nebo konkrétních staveb, a tak je nejvyšší čas sepsat odpovědi na následující osobní i praktické otázky. Možná budete překvapení, jak vám zjištěné poznatky pomohou určit priority týkající se vašeho nového bydlení.

  • Jaké jsou mé finanční možnosti?
  • Kolik času mohu stavbě či přestavbě věnovat?
  • Jsem ochoten se kvůli novému bydlení stěhovat?
  • Jaká vzdálenost mezi bydlením a zaměstnáním je pro mě přípustná?
  • Jaká musí být v daném místa občanská vybavenost a infrastruktura?
  • Dávám přednost ruchu velkoměsta nebo blízkosti přírody?

Při rozhodování vstupuje do hry řada aspektů

Na vaše konečné rozhodnutí budou mít vliv vaše požadavky, finanční možnosti, ale také okolnosti. Představte si, že jste zdědili pozemek. V takovém případě dáte jistě přednost stavbě domu. Opačná situace nastane v momentě, kdy zdědíte dům. Za takových okolností se pustíte do rekonstrukce.

Dům postavený přesně podle vašich požadavků a s využitím moderních technologií

O konečné podobě svého domu si rozhodnete sami. Můžete si nechat postavit nízkoenergetický či pasivní dům, který vám do budoucna zajistí velkou finanční úsporu. Nejen že se při stavbě uplatňují nejnovější technologické postupy, ale zároveň i dispozice jednotlivých místností budou odpovídat nejnovějším trendům.

U starých domů se budete muset smířit s původním uspořádáním

Například kuchyň se dříve stavěla samostatně, což už se v dnešní době příliš nedělá. Starší domy potřebují rekonstrukci téměř vždy a liší se pouze svým rozsahem. Je nutné počítat s tím, že v některých případech budou nutné nové rozvody, kotel i komín.

Vybraná lokalita bude mít zásadní vliv na vaše pohodlí

Právě lokalita bývá častým úskalím novostaveb, které vznikají v nezastavěných čtvrtích, kde je stavba institucí (škol, obchodů atd.) teprve ve fázi plánu.

Naopak staré domy už jsou v obydlených čtvrtích, jejichž podoba se výrazným způsobem nemění. Navíc vám odpadají starosti spojené se založením zahrady.

Koupit starý dům a nechat ho zbourat? Ne vždy je to možné

Výborná lokalita v zastavěné čtvrti s domem, který necháte zbourat a jednoduše si postavíte nový. Bohužel to ale zase tak jednoduché nebude. Kvůli charakteru okolních domů a územnímu plánu se budete muset v drtivé většině případů spokojit s rekonstrukcí.

Mezi finanční i časovou náročností nejsou zas tak velké rozdíly, jak by se mohlo na první pohled zdát

Nejrychlejší je rekonstrukce domu, ke kterému se nic nepřistavuje a pouze se mění jeho interiér. Naopak nejpomalejší je novostavba svépomocí a navíc na pozemku, kde není zavedena elektřina.

Z pohledu ceny to tak jednoznačné není. Vždy záleží na rozsahu rekonstrukce i na tom, jestli se v jejím průběhu neobjeví nějaké komplikace. Rozhodující je, abyste si vždy stanovili dostatečně velký rozpočet a nepodcenili důležitost finanční rezervy.

Ideálním řešením je samozřejmě stěhování do nově postaveného a zkolaudovaného domu. Na nic nečekáte a stěhujete se rovnou po podpisu smlouvy. Nemusíte ztrácet čas rekonstrukcí a nejsou zde žádné skryté náklady.

Ať zvolíte kteroukoliv z variant, vždy berte v úvahu i administrativní zátěž. Platí zde jednoduché pravidlo, že co je náročné časově, bude náročné i administrativně.

Byla by pro vás při výběru nového bydlení rozhodující administrativní zátěž?