Rakovina děložního čípku: Nejlepší prevencí jsou pravidelné kontroly

Druh rakoviny, který postihuje pouze ženy. Jedná se o třetí nejčastější ženské nádorové onemocnění. Ročně je na území České republiky diagnostikováno tímto onemocněním přibližně 1000 žen, z toho jedna třetina umírá. Co vlastně rakovina děložního čípku je a jak jí co nejlépe předcházet?

Děložní čípek se nachází na vnější straně děložního hrdla, u vstupu do dělohy. Tento vážný druh nádorového onemocnění postihuje ženy v jakémkoliv věku a po rakovině prsu a tlustého střeva je řazen na pomyslnou třetí příčku v nejčastějších nádorových onemocněních u žen.

Vzniku karcinomu předchází nekontrolovatelné množení buněk, které jsou ovlivněné HPV infekcí. Ta patří do skupiny tzv. papilomavirů, které se dělí na nízce rizikové a vysoce rizikové. Vysoce rizikové vyvolávají změny buněk, které mohou vést až k rakovině děložního čípku.

Ovšem tato HPV infekce sama o sobě není dostačující k vývoji karcinomu. Vývoj karcinomu trvá déle než 6 měsíců: Proto je nezbytné pravidelně navštěvovat gynekologické prohlídky. Pak je vysoká šance na objevení potencionálního problému včas a tím předejít komplikacím.

Rizikové faktory

Jak je uvedeno výše, samotná HPV infekce není dostačující pro vývoj rakoviny děložního čípku. Jsou zde další rizikové faktory, které, ve spojení s HPV infekcí, napomáhají k jejímu vzniku. Mezi ně patří například kouření, vysoká konzumace alkoholu, nízká a slabá imunita nebo pohlavní onemocnění, jako je vir HIV nebo chlamydie.

Přítomnost HPV infekce je tedy jedna z nezbytných podmínek pro vznik karcinomu. Mezi rizikové faktory HPV se řadí brzký start sexuálního života (před 16. rokem), vysoký počet sexuálních partnerů, špatné životní a sociální podmínky, kouření a nadměrné užívání alkoholu.

Příznaky rakoviny děložního čípku

Mezi nejčastější příznaky onemocnění se řadí nepravidelný menstruační cyklus, bolesti v podbřišku, krvácení po pohlavním styku, krvavý poševní výtok, bolest při močení nebo také krev v moči. Tyto příznaky mohou značit také jiná onemocnění, a proto se často stává, že je ženy (stejně nelogicky) přecházejí a nevěnují jim pozornost. Tím pádem se prodlouží doba odhalení nemoci a mohou přijít další komplikace. Jakmile žena vypozoruje nějaký z těchto příznaků, je třeba urychleně navštívit gynekologa.

Dalším problémem včasného odhalení nemoci je fakt, že dívky a ženy podceňují důležitost gynekologických prohlídek a nechodí na ně. A bohužel je díky tomuto faktu známo, že většina případů, které nakonec dopadly nešťastně, byla kvůli nepravidelným prohlídkám a pozdnímu odhalení onemocnění. Protože včasné odhalení je v případě tohoto onemocnění stěžejní.

Prevence a očkování

V případě rakoviny děložního čípku spočívá prevence v dodržování zdravého stylu života, omezení kouření a alkoholu, bezpečný sex, a především navštěvování pravidelných gynekologických prohlídek. Lékaři na gynekologii GYNEM vám poskytnou veškeré informace jak o samotném onemocnění, tak o možnosti očkování proti HPV virům, které je možné a také využívané. Typů očkování je více, každý proti jiným typům papilomavirů.

Nepodceňujte důležitost gynekologických prohlídek: lékaři GYNEM kliniky apelují na všechny ženy a dívky. Protože jak již bylo řečeno: včasné odhalení je klíč k úspěchu.