Průvodce vážením dítěte

Kojenecké váhy jsou určeny k měření mateřského mléka a vážení miminka. Když se dítě narodí předčasně nebo má zdravotní problémy, poskytovatelé zdravotní péče používají váhy různé váhy pro měření přísunu mateřského mléka. Dítě se zváží před a po kojení a po stisknutí tlačítka váha vykalkuluje, kolik mléka dítě přijme. U malých miminek může tato kojenecká váha zaznamenat rozdíl i půl lžičky mateřského mléka.

Ilustrační foto / www.123rf.com

Ilustrační foto / www.123rf.com

Nedostatek tělesné hmotnosti u kojenců je třeba vždy brát vážně. Nezapomeňte zkontrolovat, že vaše dítě je zváženo řádně. Vážení by mělo být provedeno vždy na stejné váze, kvůli malým rozdílům ve váhách.  Pro vážení kojence je nejlepší použít kojeneckou váhu. Také byste měli vaše dítě vážit jednou týdně, kvůli denním odchylkám váhy způsobeným krmením, močením, kakáním, atd. Pokud je vážení přesné a vy víte, že vaše dítě buď nepřibírá na váze, nebo váhu ztrácí, měli byste ho okamžitě vzít k lékaři.  
Pokud se hmotnost dítěte zvyšuje, ale nezdá se být adekvátní, ujistěte se, že je dítě krmeno správně. Krmíte ho pětkrát až šestkrát denně? Dáváte mu mateřské mléko nebo kojeneckou výživu? Pokud mateřské mléko, zdá se vám, že je vaše dítě po krmení plné? Pokud používáte kojeneckou výživu, mícháte ji správně? V šesti měsících dítě potřebuje dodatečné kalorie z pevných potravin. Má přísun tuhé stravy několikrát denně? Udrží všechno jídlo v sobě? Pokud se vše zdá být normální, přesto možná nechte dítě prohlédnout lékařem, aby vás ujistil, že je váha v pořádku. Všichni lékaři používají speciální dětské váhy pro vážení dětí. Pokud má dítě vrozenou srdeční vadu, znamená to, že se srdce nebo cévy u srdce před narozením nevyvinuly správně.  U zdravých dětí se porodní váha obvykle zdvojnásobí mezi čtyřmi a pěti měsíci. Dítě s vrozenou srdeční vadou může v kojeneckém věku a dětství růst pomaleji, i když se růst často liší v závislosti na typu vady a závažnosti stavu. Zhruba od 225g do 450g za měsíc může být přijatelný přírůstek na tělesné hmotnosti dítěte se srdeční vadou. Musíte své dítě pravidelně vážit vy nebo dětský lékař ať už z tohoto důvodu, nebo kvůli jiným nemocem. Dítě se má obvykle vážit každý měsíc a měření ukáže, jak dobře vaše dítě roste.