Příliš rychlé dětství

Stěžujete si, že váš život běží velice rychle, nic nestíháte, nemáte čas odpočívat? A nenutili jste stejný způsob života i vašim dětem, které ze školy běží na kroužky a odsaď unavené sedají nad učebnice? Uvědomujete si, že příliš rychlé dětství má často i negativní následky a děti ničí – snížením sebevědomím, nemocemi ale i závislostmi? Žijeme ve společnosti, z které se úplně vytrácí prostor na oddych a lenošení. Dovolme dětem i oddychovat a nic nedělat. A dovolme to i sobě.

Rodiče často naplánují svým dětem množstvo aktivit, ale jakoby se ztratilo to nejpodstatnější – radost. Děti však potřebují i čas pro sebe, když jen tak leží doma na pohovce. Vlastně tím zpracovávají množstvo informací a podnětů, které získali během dne.{module Sklik 600×190}

Generace třicátníků a čtyřicátníků si pamatuje, jak v neděli dopoledne nic nedělali, možná se jenom koukali na pohádky v televizi. Dnešní děti se však stále někam ženou. Dětem to připadá normální. V televizi a v reklamách jsou jim vzory lidí, co všechno stíhají, stále někam utíkají a přitom se usmívají. Nejvíce však děti ovlivňuje životní styl rodičů. Přetěžování zatěžuje stejně jak děvčata, tak kluky. Děvčata jsou však citlivější a mají svůj specifický způsob, jak si ulevit od stresu – buď popíjejí alkohol, užívají drogy nebo trpí poruchami příjmu potravy.  

Rodiče by se měli podívat na život svých dětí jiným uhlem. Když je dospělý člověk unavený nebo vyčerpaný, vybere si v práci dovolenou. Ale dítě si dovolenou ve škole vzít nemůže. A vynechat kroužek? Taky ne, protože rodiče se pak rozčilují – „Tak na co to vlastně platím?“ Často se za kroužky dětí skrývají jen frustrace rodičů. A děti by nejraději jen tak seděli s kamarády na lavičce a poslouchali hudbu z MP3. Dítě by mělo mít kroužek pro radost. Mělo by si ho vybrat samo, podle toho, k čemu má vztah, co ho baví a při čem si odpočine.

Mnoho rodičů si neuvědomuje, že i časté nemoci dětí a teenagerů můžou být z přetížení. Není žádná výjimka, když rodiče i menší děti dopují léky. Bolí tě ráno hlavička nebo bříško? Šup tabletku a jde se do školy bez toho, aby rodiče vůbec zjišťovali, proč dítě takové problémy vůbec má. A co 13leté, 14leté děvčata? Jejich běžnou výbavou je kromě mobilu a rtěnky i škatulka růžových tabletek, které jedí jako lentilky – když je bolí hlava, když jsou unavené nebo ospalé.

Hektická doba a zaměřenost na výkon se projevuje i v přístupu k nemocem. Být nemocný není „in“, a to musí pochopit i děti – takový je postoj mnoha rodičů. Do kolektivu se často vracejí nedoléčené děti, které vyčerpané nemocí musí opět „makat“ naplno. Na jedné straně je to proto, že rodič nemůže zůstat dlouho na OČR a musí se vrátit do práce. Na druhé straně se rodiče obávají, že dítě vynechá mnoho učiva ze školy.

Nejdůležitější je starat se o zdraví našich dětí jednoduchým dodržováním základního pět S – zdravá strava, dostatek spánku, hodně smíchu, sport a spokojený život v kruhu blízkých.