Příchod nového roku – co nesmí chybět na stole?

Nový rok už klepe na dveře, a tak je třeba ho pořádně přivítat. Po Vánocích, svátcích klidu a pohody, tak přichází nejbouřlivější noc celého roku – Silvestr. Ať už vaše oslava bude vypadat jakkoli, budete se bavit někde venku s přáteli nebo sedět doma s rodinou před televizní obrazovkou, nemělo by na stole chybět bohaté občerstvení.

Aby nebyl hlad

Nejčastěji si pochutnáváme na jednohubkách, chlebíčcích, obložených mísách, sýrech a slaném pečivu. V miskách obvykle nechybí také dostatek brambůrek, arašídů nebo slaných tyčinek, které zaženou jak mlsnou, tak i malý hlad. Protože jíme i očima, kromě chuti nepodceňte ani vzhled a pohrajte si s aranžováním, ať silvestrovská tabule pěkně vypadá.

Přípitek nesmí chybět

Poslední den v roce si rád dopřeje kapku alkohol i ten, kdo mu jinak příliš neholduje. Minimálně přípitek je nutnost, patří totiž k tradici. Ke slavnostnímu přiťuknutí je nejvhodnější šumivé víno, bez kterého si novoroční oslavy umí představit opravdu jen málokdo. Ne každý sekt však můžeme považovat za šampaňské, jak si většina Čechů bohužel myslí. Pravé champagne pochází ze stejnojmenného francouzského kraje a vyrábí se výhradně z odrůd Pinot Menunier, Pinot Noir a Chardonnay, a to speciální metodou kvašení. Pokud si na bublinky příliš nepotrpíte, můžete sáhnout po svěžích bílých vínech jako je Chardonnay, dobrou volbou bude také lehké a šťavnaté Prosecco.

p_catalogue_detail_large_thumb

Všeho s mírou

K oblíbeným, nejen silvestrovským nápojům patří také míchané drinky, jejichž základ tvoří nejrůznější destiláty. Řeč je o populárních koktejlech typu Mojito či Piňa Colada, které vás svou chutí přenesou do exotických dálek. Nemusíte se však striktně držet receptů, nebojte se ani trochu zaexperimentovat a namixujte si svůj vlastní koktejl. Fantazii a kreativitě se meze nekladou. S alkoholem to však nepřehánějte, ať první leden nestrávíte s mokrým hadrem na čele – protože jak na Nový rok, tak po celý rok.

Pijte hodně vody a nezapomínejte ani na jídlo, prázdný žaludek totiž absorpci alkoholu znásobuje. A hlavně se držte osvědčeného hesla: všeho s mírou. Jen tak si užijete nejen samotnou oslavu, ale i nové ráno!