Předčasný odchod do důchodu, ano či ne?

 

Prodlužující se doba odchodu do důchodu stále stoupá, a proto se není čemu divit, že lidé, kteří dosáhli předdůchodového věku, zvažují, zda si odchod z práce zkrátit a odejít do předčasného důchodu. Jiní zase přemýšlejí nad tím, zda si pobyt v pracovním kolektivu ještě o nějaký ten rok prodlouží. Odchod do předčasné penze je velké i velmi závažné rozhodnutí a je potřeba ho dobře zvážit, protože konečná výše vaší penze se pak může změnit a rozdíly mohou být opravdu nezanedbatelné. Je důležité si pečlivě vše rozmyslet, brát v potaz výši vašeho důchodu i výši vašich úspor, zdravotní stav a v neposlední řadě se zamyslet nad tím, zda je pro vás práce zábava, nebo stres.

 

Zhodnoťte svou situaci

 

Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. A ten se liší rokem narození a u žen i počtem vychovaných dětí. Důchodový věk se v průběhu let stále prodlužuje. Rozhodující pro odchod do předčasného důchodu je bezesporu výše vašeho konta, protože s dřívějším odchodem do penze bude i výše vašeho důchodu nižší, než při odchodu v řádném termínu a tento stav je trvalý. V okamžiku dosažení řádného důchodového věku se důchod nijak nepřepočítává a krácení u předčasného důchodu se provádí z výpočtového základu. Proto pokud nemáte žádné závažné zdravotní problémy a váš fyzický stav to dovoluje, je lepší odejít do starobního důchodu v řádném termínu. Nějakou tu chvíli ještě vydržet a starobní důchod si pak užívat s penězi navíc.

 

předčasný důchod

 

Práce i po odchodu do důchodu

 

Odlišnou situací je, když se rozhodnete pracovat i po odchodu do důchodu, protože pokud předčasně odejdete do důchodu, nesmíte mít v průběhu pobírání předčasné penze příjem podléhající sociálnímu pojištění. Pokud tomu tak je, nárok na předčasný důchod tím pádem zaniká. Nemusíte ale zoufat a můžete najít jiné možnosti, jak si peníze vydělat. Například se nechat zaměstnat na dohodu o provedení práce. Potom však nesmí měsíční mzda přesáhnout 10 tisíc korun. Další možností výdělku peněz je samostatná výdělečná činnost, kde nesmí zisk například za rok 2014 přesáhnout 62 261 Kč. Úplně jiné situace pak nastává v době, kdy odejdete do starobního důchodu v řádném termínu. V tomto případě můžete mít libovolný příjem. Z toho vyplývá, že pokud jste odešli do předčasného důchodu a již jste dosáhli důchodového věku, není výše vašeho výdělku nijak limitována.

Dříve než učiníte důležitý krok ve vašem životě, popřemýšlejte nad všemi pro i proti. Ať už bude vaše rozhodnutí jakékoliv, užívejte si jak předčasný důchod, tak důchod starobní ne který odejdete v řádném termínu.