Pokud milujete espresso, kupte si kvalitní kávovar

Pití kávy je pro mnoho lidí každodenním uklidňujícím rituálem, bez kterého si nedokážou představit svůj den. Pokud i vy patříte k milovníkům kvalitní kávy, měli byste si koupit spolehlivý a přitom výkonný kávovar. Na trhu je mnoho produktů a firem, které kávovary prodávají. Jak ale vybrat ten nejlepší? Dneska vám dáme pár tipů, na které byste při koupi měli myslet.

Espresso – nejlepší i nejaromatičtější káva

Výraz espresso pochází z italštiny a volný překlad znamená dát pod tlak. Jde vlastně o přesné vyjádření toho, jak se tato káva připravuje. Základem této pochoutky je velmi tmavě upražená káva se silnou i bohatou chutí a rovněž s výrazným aroma. Z takové kávy připravíte kvalitní silné espresso černé barvy s jemnou natrpklou chutí a bohatou karamelově hnědou pěnou, takzvanou cremy. Právě podle pěny poznáte celkovou kvalitu espressa. Při konzumaci by se měla zachytávat na stěnách šálku.

Kávovar na espresso by měl umět více věcí

Předtím než se rozhodnete pro koupi přístroje, měli byste si určit, co všechno od nového kávovaru budete vyžadovat. Pro ty z vás, kteří od kávy požadují především silnou chuť, vůni a lahodnou pěnu jsou tady espresso kávovary. Espresso vzniká přepařením čerstvě namleté kávy, a to pod vysokým tlakem. Znalci říkají, že by to měl být tlak 15 barů. Není důležitá jen tato hodnota, ale také to, aby ji kávovar během celého spařování udržel. Velkou roli při přípravě kávy hraje také teplota vody. Ta by měla být mezi 88 a 920 C.

Dobrý kávovar by měl mít také:

  • volbu síly a množství kávy
  • systém nahřívání šálků
  • nastavitelnou výšku adaptéru pro různé velikosti šálků
  • různé doplňky – odměrka, pěnovač

 Automatický nebo manuální kávovar

Na našem trhu jsou automatické i manuální kávovary. Výhodou automatických kávovarů je jednoduchá manipulace i příprava kávy. Většina automatických přístrojů umí rovněž umlít zrnkovou kávu, poté ji napěchovat a nakonec přepařit horkou vodou. Po přípravě nápoje se odpad odstraní do speciální nádoby. Menší automatické kávovary se hodí spíše do domácího provozu nebo malých kavárniček.

Manuální i poloautomatické kávovary jsou nejlepší volbou pro opravdové milovníky kávy. Ti si totiž umí kávu namlít i správně napěchovat. S manuálním kávovarem je více práce než s tím automatickým, ale chuť kávy si opravdu užijete a radost s pití bude o to větší.

Na koupi kávovaru nešetřete

Odborníci se shodují, že většina levných automatických kávovarů se pro přípravu pravého espressa vůbec nehodí. Je to hlavně z toho důvodu, že levnějším typům chybí čerpadlo, jež zajišťuje výše zmíněný požadovaný maximální tlak. Proto pokud si chcete doma vychutnat dobrou kávu, musíte si koupit kvalitní kávovar. Jde sice o vyšší pořizovací cenu, ale věřte, že se to vyplatí. Vybírat můžete také z pákových kávovarů nebo z těch na kávové kapsle, kde je chuť kávy zajištěna kvalitou koupených kapslí.

Nezapomínejte na kvalitní kávu

Důležitým faktorem, který ovlivňuje chuť espressa je také kvalitní káva. U ní rozhoduje hlavně stupeň umletí, který zaručí požadovanou chuť kávy i správnou konzistenci. Káva by měla být vždy jemná, ale ne prášková nebo příliš hutná. K přípravě dobrého espressa je potřeba dvou rovných lžic umleté kvalitní kávy.

Důležitý je i design a umístění kávovaru

Kávovar by měl umět vyrobit skvělou kávu, která vám bude chutnat, ale měl by také dobře vypadat. Design a celkový vzhled by se vám měl hodit do interiéru kuchyně i barevně ladit s nábytkem. Výrobci většinou vsází na elegantní vzhled a jednoduché tvary. V barevnosti jsou většinou střídmí, ale objevíte i výstřednější barvy. Vybírat můžete i z vestavěných kávovarů, které splynou s dalším vybavením kuchyně a zároveň vám ušetří místo.

Pokud jste milovníci kvalitního espressa, neváhejte a pořiďte si spolehlivý kávovar, díky kterému si lahodnou kávu můžete dopřát každý den.