Péče o permanentní make-up: Jediná cesta k dokonalému výsledku

Správná péče o permanentní make-up má zásadní vliv na jeho finální vzhled. Pravidla vhodné starostlivosti se proto vyplatí opravdu pečlivě nastudovat. Zjistěte, čemu se vyhnout bezprostředně po aplikaci, jak o ošetřená místa pečovat doma a proč se neděsit, když vás překvapí výrazná pigmentace, zarudnutí nebo otok.

Péče o permanentní make-up je pro perfektní výsledek zásadní

Klíčem k bezchybnému permanentnímu make-upu není jen výběr šikovné specialistky, jak by se mohlo na první pohled zdát. Na konečný výsledek má totiž zásadní vliv také následná péče po zákroku. Důležité je hlavně podpořit proces hojení, vyhnout se zbytečným dotekům v místě aplikace a maximálně dbát na hygienu.

Po aplikaci se neděste zarudnutí a otoku, ani výrazné barvy

Ihned po aplikaci se většinou objeví zarudnutí a mírný otok, který může přetrvávat zhruba tři dny. V této fázi je vhodné nechat ošetřené místo co nejvíce v klidu, nesahat na něj a neomývat ho vodou. Rozhodně také zapomeňte na použití jakýchkoliv kosmetických přípravků.

Tip: Pokud vám otok vadí, můžete na ošetřené místo přikládat suché studené obklady. Použijte speciální gely nebo sáhněte do mrazničky a vezměte si na pomoc pytlík mražené zeleniny. Určitě ho však nezapomeňte zabalit do čisté látky.

Je také úplně běžné, že čerstvý permanentní make-up působí hodně výrazným dojmem a je tmavý. Počítejte s tím, že barva se v průběhu hojení může výrazně měnit a ustálí se přibližně až jeden měsíc po aplikaci. V každém případě by však měla zesvětlit až o 40 %.

Aby vše vypadalo naprosto dokonale, po třech měsících dochází k takzvané korekci, kdy se upraví poslední detaily. Pokud tedy není permanentní make-up hned po aplikaci podle vašich představ, určitě nezoufejte. Čeká vás ještě dlouhá cesta, během které se jistě podaří dosáhnout požadovaného výsledku.

Jak na domácí péči?

V první fázi hojení se začnou objevovat drobné stroupky. Ty mohou vydržet dva až sedm dní, pak se začnou odlupovat. Je důležité nechat je odpadnout samovolně a dané místo neškábat, netřít a neolupovat. Vyhnete se tak jizvičkám a ztrátě pigmentu tam, kde se stroupky strhnou.

Než všechny stroupky zmizí, snažte se permanentní makeup příliš nenamáčet a na ošetřená místa neaplikujte žádnou kosmetiku. Doporučuje se také vynechat sport, při kterém by mohlo dojít k většímu pocení, a nenavštěvovat bazén, saunu nebo solárium.

Věděli jste, že po sloupání všech stroupků se občas může zdát, že barva zmizela spolu s nimi? Pokud však bylo o permanentní makeup pečováno správně, pigment se většinou během několika týdnů opět vybarví do požadovaného odstínu.

Minimálně další tři týdny po aplikaci se vyhýbejte opalování a chraňte se před přímým sluníčkem. Nepostradatelným pomocníkem by pro vás měly být sluneční brýle, klobouk nebo kšiltovka a opalovací mléko s SPF 50. Sehnat se dají také speciální ochranné tyčinky, určené pro tetování nebo permanentní make-up.

Tip: Letos vám trendy hrají do karet. V módě jsou velké sluneční brýle, které bez problémů zvládnou ochránit i obočí.

Péče o permanentní make-up očních linek

 • V prvních 24 hodinách můžete čistým kapesníčkem odsávat tkáňový mok.
 • První 3 až 4 dny linky neomývejte vodou ani mýdlem.
 • Pár dnů po aplikaci se snažte spát na zádech.
 • Vyhýbejte se znečištěnému prostředí.
 • V průběhu prvních 3 až 4 týdnů linky chraňte před sluncem včetně solária.

Péče o permanentní make-up rtů

 • V prvních 24 hodinách můžete čistým kapesníčkem odsávat tkáňový mok.
 • Po aplikaci pijte brčkem.
 • Minimálně první 4 dny neaplikujte kosmetické přípravky a rty nenamáčejte.
 • Snažte se rty neolizovat a nelíbejte se.
 • V průběhu prvních 3 až 4 týdnů rty chraňte před sluncem včetně solária.

Péče o permanentní make-up obočí

 • V prvních 24 hodinách můžete čistým kapesníčkem odsávat tkáňový mok.
 • První 3 až 4 dny obočí neomývejte vodou ani mýdlem.
 • Během prvních 4 dnů na PMU nenanášejte žádné kosmetické přípravky, ani makeup a pudr.
 • Vyhýbejte se znečištěnému prostředí.
 • V průběhu prvních 3 až 4 týdnů obočí chraňte před sluncem včetně solária.

Věděli jste, že někteří japonští analytici tvrdí, že existuje souvislost mezi populární šířkou obočí a ekonomikou?

Teď už péči o váš nový permanentní make-up jistě zvládnete na výbornou. Víte, na co se připravit a čemu se těsně po zákroku vyhnout. Teď už jen stačí uvést všechny rady do praxe a brzy si budete moci užívat neustále upravený svěží vzhled i vy.

Znáte ještě nějaké další ověřené tipy na péči o permanentní make-up? Ať už máte proceduru za sebou, nebo se na ni teprve chystáte, dejte nám vědět své vychytávky do komentářů. Nezapomeňte také připsat tip na váš oblíbený přípravek určený na ochranu před sluníčkem.