Ozdobte své domovy a zahrady levandulí s vůní jižní Francie

Kdo by neznal alespoň z obrázků a fotografií rozsáhlé fialové lány plné levandule, nádherné bylinky s aromatickou vůní, která je typická pro Provence. Tato rostlina si v posledních letech našla cestičku i do našich zahrad a domovů, a to zejména pro její široké uplatnění v kosmetice, lékařství, kuchyni nebo při zkrášlování našeho bydlení.

Francouzský venkov i ve městě

Nejedna česká domácnost se nechala inspirovat francouzským venkovem. Stavby s francouzskými okny, zasklené zimní zahrady nebo přírodní materiály, mezi kterými vévodí dřevo, by ztratily svou osobitost bez barev, motivů a vůní typických pro oblast jižní Francie. Olivy, květy růží nebo například vinné hrozny vždy zastíní fialové nebo tmavě modré květy levandule. Při výzdobě svého interiéru se vždy můžete inspirovat na tématických webech.

Levanduli vypěstujete všude

Žádná okrasná zahrada nebo balkón se dnes bez levandule neobejde. Slouží nejen ke zlepšení zdravotního stavu, ale také zvýrazňuje chuť pokrmů a díky své výrazné vůni vyhání z domácností a zahrádek některé škůdce. Jestli jste měli doposud z pěstování levandule strach, vaše obavy rozhodně nebyly na místě, protože je to rostlina nenáročná a vypěstovat ji zvládne úplně každý.

 

levandule

levandule

Udělejte jí místo v kuchyni i koupelně

Levanduli můžete směle využít i v kuchyni při přípravě pokrmů. Její květy nejen krásně voní, ale jsou také jedlé. Uplatníte ji při přípravě ovocných i zeleninových salátů, jako ozdobu dortů a sladkých dezertů, hodí se také do olejů, džemů a ovocných i bylinkových sirupů. Naučte se v kuchyni používat i jiné bylinky.

Podobně všestranné využití platí u levandule i pro kosmetiku. Uklidňující levandulovou koupel zná asi každý, trendem poslední doby je ale levanduli přidávat do všech kosmetických přípravků, na které si vzpomenete, ať už se jedná o mýdla, sprchové gely, parfémy, pleťové krémy, masážní oleje apod. Levandule není nikdy dost, tak se nechte unést její omamnou vůní a nastěhujte ji do svých domovů, nemůžete šlápnout vedle!