Obézní děti

I vaše dítě se po prázdninách vrátilo od babičky s pár kily navíc? Myšlenka, že baculaté dítě je milé a zdravé, je stále velice rozšířená, ale není správná. Mnoho rodičů a starých rodičů se utěšuje – proč dítě trápit, vždyť z těch kilogramů navíc vyroste. Jenže, z 80 % obézních dětí se stanou i obézní dospělí, protože zvýšený počet tukových buněk z dětství v dospělosti nezanikne, naopak, mají sklon se zvětšovat.

Rodiče by si měli uvědomit, že kilogramy navíc nejsem jenom chybičkou krásy, ale i základem vážných zdravotních těžkostí – v dětství i v dospělosti. Důsledky dětské obezity jsou vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, porucha látkové proměny cukrů, astma a nemoci žlučníku a jater. Myslete na to, když budete svému dítěti jako projev lásky kupovat sladkost nebo nabízet zákusek.{module Sklik 600×190}

Mnohým mamičkám a babičkám dává okrouhlé dítě pocit úspěšného rodičovství. Problém obézního dítěte je problémem celé rodiny. Až 70 % obézních rodičů má obézní dítě. A dětí, co trpí nadváhou, není málo. Obézní děti netrpí jen zdravotními, ale i psychickými problémy, jsou často terčem posměchu v kolektivu ostatních dětí, vyčleňují se s něho, trápí se nadávkami od spolužáků. Děti dokážou být někdy až neuvěřitelně kruté. A svoji frustraci si léčí opět jídlem. V některých průzkumech se dokonce ukázalo, že už malé děti ve školce dávají předost tělesně postihnutým spolužákům před obézními.

Hlavní příčinou dětské obezity je vynechání snídaně, jedení nekompletních obědů, nedostateční příjem ovoce a zeleniny a mléčných výrobků. Téměř 40 % dětí vynechává snídani. Přírůstek hmotnosti vzniká, když příjem energie převyšuje její výdej. Tato jednoduchá rovnice je však pro mnohé nepřekonatelný problém. Až 96 % obézních dětí přibírá jen z přejídání. Civilizační trendy změnili nejen stravovací, ale i pohybové návyky dětí. Stále více dětí tráví volný čas u televize – průměrně více než 2 hodiny denně, hraním počítačových her – půl hodiny denně, a stejný čas věnují učení. Děti tak – kromě školy – stráví na zadku ještě dalších 6 hodin.

Kdy by se měl rodič začít znepokojovat pro váhu svého dítěte? Hned jak zjistí, že se dítě zaokrouhluje, protože i pár kilogramů navíc mu může začít způsobovat problémy. Zapomeňte však na diety pro dítě, jeho organizmus se ještě vyvíjí. Stačí odstranit základní chyby ve výživě a váha dítěte se začne upravovat. Sledujte, co dítě pije, uberte potraviny bohaté na tuk a cukr – sladkosti, salámy, chipsy. Dohlédněte na to, aby vaše dítě snídalo a mělo alespoň nějaký pohyb – procházka, plavání, kolo…