Nebezpečné pneumokoky

Zánět středního ucha (otitida) se nejčastěji vykytuje u dětí. Charakteristická je pro ni náhlá bolest sluchu, horečky, nepokoj, zvracení a průjem. Akutní zánět středního ucha se léčí antibiotiky, nosnými kapky a léky na utišení bolesti. Po několika dnech tyto příznaky obvykle odezní. No ale, pokud zánět vyvolali bakterie, které nejsou citlivé na antibiotika (nejčastěji pneumokoky), hnis zůstává ve středním uchu, co už může způsobit vážné problémy.

Zánět ucha nepodceňujte

Zánět se může šířit na mozkové blány (meningitida) a mozkové tkanivo. Malý operační zákrok pomůže zabezpečit odtok hnisu, při vážných komplikacích je nutná operace středního ucha. Důsledkem může být dokonce chronický zánět středního ucha a trvalé poškození sluchu.

pneumokok

Proto bolest ouška u dětí niky nepodceňujte a vždy navštivte lékaře. Protože tohle onemocnění děťátko jen tak nevyleží. Odhaduje se, že až polovinu zánětu středního ucha způsobují pneumokoky, zbytek připadá na streptokoky, stafylokoky a další bakterie. Pneumokoky, teda bakterie Streptococcus pneumoniae, osídluje oblast nosohltanu. Podle statistik 40 až 60 procent dětí předškolního věku má v organizmu pneumokoka. Když se sníží jeho obranyschopnost, bakterie se obvykle aktivizuje a zkomplikuje průběh nemoci.

Pneumokoky způsobují mnoho onemocnění

Pneumokoky jsou příčinou i dalších onemocnění. Při zápalu plic je průměrný čas hospitalizace 15 dnů a antibiotika pacient užívá 13 dnů. Při meningitidě se bakterie dostávají až do centrálního nerovového systému a až 25 % nemocí u malých dětí končí úmrtím. Jedno z 6 dětí, které prožilo pneumokokovu meningitidu, je mentálně retardované. U jednoho ze 7 dětí se vyvine epilepsie nebo jiné záchvatové onemocnění a jedno ze 4 dětí ohluchne. Až 60 % dětí, které se z pneumokokové meningitidy vyléčili, má trvalé zdravotní následky.

Pneumokokova bakteriémie je onemocnění, při kterém se pneumokok dostane do krevného oběhu a tam se rozmnožuje. Může vést až k otravě krve a následnému poškození orgánů.