Naučte své děti hospodařit s penězi

Od malička učíme děti správné hygieně, vedeme je ke slušnému chování i samostatnosti. Učíte však své děti zacházet s penězi? Pokud ne, tak děláte velkou chybu, protože právě správná výchova dětí ke spořivosti i uvědomění si hodnoty peněz je v dospělosti velkým přínosem.

Kapesné má smysl

Kapesné svým dětem dáváte kvůli tomu, aby se s penězi naučilo co nejlépe zacházet. Právě z tohoto důvodu byste neměli ani moc řešit, za co si své kapesné utratí. Stačí mírně usměrňovat. Důležitá je však důslednost. Pokud si dítě kapesné utratí hned, nemělo by dostat žádné další peníze. A to až doby dalšího kapesného.

Velkým problémem je i stanovení správné částky. Prvňáčkům stačí 10 až 30 Kč týdně. Čím je dítě starší, musí se samozřejmě částka zvedat. Středoškoláci mají ve většině případů už svůj vlastní účet.

Vyplácet peníze jen tak?

V některých rodinách dostávají děti kapesné jen tak. V jiných domácnostech souvisí výše kapesného například se školním prospěchem nebo s tím, jak moc dítě doma pomáhá. Psychologové ale radí, aby rodiče dávali dětem alespoň část kapesného bez jejich jakékoliv iniciativy. Zbytek je pak na dohodě.

U náctiletých můžete volit složitější způsob výplaty kapesného. Dát mu například 1 300 Kč s tím, že si s penězi hospodaří úplně samo a platí si vše potřebné (paušál na telefon, školní obědy či jízdenku na MHD). A když pak například víc protelefonuje, zbude mu menší obnos peněz pro vlastní potřebu. Tím se učí, že za všechny věci se musí platit, a váží si pak svých peněz více.

Stanovte pravidla

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob kapesného i jakoukoliv částku, jsou důležitá určitá pravidla stanovená hned na začátku. Vhodná příležitost k prvnímu kapesnému je s nástupem do školy. Pokud je to možné, pak malým dětem vyplácejte dohodnutou částku týdně, velkým spíše měsíčně. Při utrácené peněz jim dejte svobodu a samostatnost. Nikdy byste jim neměli nic vyčítat. Výši kapesného stanovte předem podle rodinné situace.

pokladnicka

Malým dětem kupte pokladničku

Kam by si dítě mělo peníze dát? No, přece do pokladničky. Vhodné je například keramické prasátko z keramické dílny Andreas. Uvidíte, že s ním se bude dětem spořit skoro samo.