Nástěnné či stolní kalendáře jak je možná neznáte

Kalendář je systém, který nám slouží k členění času datováním a také k orientaci času v periodách dnů. Jeho smysl i vznik je stále stejný a to ten, že slouží k organizaci života i spolupráci lidí v časovém rozsahu mezi jedním dnem a jedním rokem. Určitě ve své domácnosti či zaměstnání máte nějaký ten stolní kalendář, nástěnný kalendář, nebo vlastníte týdenní diář, do kterého si píšete poznámky, a pomáhá vám v organizaci vašeho času, stejně jako diář denní. Ať už je to jakkoliv, existenci kalendáře a jeho službu, vám určitě popisovat nemusíme. Ovšem s příchodem nového roku je pro mnoho z nás samozřejmá jeho koupě. A teď se dostáváme k otázce. Víte vůbec kolik kalendářích systému existuje a které to jsou? Že ne? Tak čtěte dále, rádi vám o všech napíšeme.

 

Existuje velké množství kalendářních systémů

 

Egyptský kalendář – je jeden z nejstarších, jehož rok měl 365 dní a 12 měsíců po 30 dnech. Ptolemaios III pak roku 266 př.n.l zavedl roky přestupné.

 

Řecký kalendář – vždy začínal východem slunce a jeho roky měly 12 nebo 13 měsíců po 29 či 30 dnech. Staří Řekové dělili měsíc na 3 dekády po 10 dnech, v měsících s 29 dny měla druhá dekáda dní jen 9.

 

Mayský kalendář – Mayský letopočet začínal rokem 3114 př.n.l a pracoval s cykly po 5119 letech, takzvanými „Velkými roky“. Celé schéma pak zahrnuje více než 36 000 let.

 

Juliánský, křesťanský kalendář – ten zavedl v Římě Gaius Julius Ceasar roku 46 př.n.l. Měl 12 měsíců po 29, 30 i 31 dnech. Nový rok začínal 1. ledna místo 1. března a měl 365 dní v roce. Za součást tohoto kalendáře se považuje také křesťanský letopočet, ten byl ale zaveden o mnoho staletí později. Sám kalendář se až na korekci přestupného vkládání dnů nezměnil. V plném rozsahu ho dodnes používá většina pravoslavných křesťanů, počítá se podle něj v historii a to i před naším letopočtem, i je využíván v astronomii.

 

Židovský kalendář – den zde začíná západem slunce, týden má 7 dní, roky se dělí na jednoduché, ve kterých je 353, 354 nebo 355 dní a na přestupné s 382, 384 či 385 dny. Obě kategorie se pak dělí na normální a dlouhé.   

 

Gregoriánský kalendář – vznikl za papeže Řehoře XIII v r. 1582, úpravou kalendáře juliánského. V tuto dobu rozdíl mezi kalendářním a slunečním počátkem roku dosáhl 10 dní. Tento rok byl o těchto 10 dní zkrácen a počet přestupných let byl sice zredukován, ale vůči juliánskému typu se nijak nezměnil.  

 

Římský kalendář – vznikl za doby krále Romula (753 př.n.l.) Rok měl 10 měsíců, a protože celý rok trval 304 dní, měly měsíce 31 nebo 30 dní. Začínal jarní rovnodenností a končil poslední 10 měsíc.

 

Islámský kalendář – byl zaveden chalífou Umarem roku 637 a je výjimečný v tom, že je čistě lunární a nezná přestupné měsíce, které korán zakazuje.

 

Je opravdu velké množství systémů, které byly od doby před naším letopočtem popsány. V dnešní moderní době se řídíme kalendářem, který je z velké části římský.

Kvalitní kalendáře a diáře 2015 z tiskárny Baloušek

 

Na trhu je k dostání celá řada kalendářů různých velikostí, motivů, barev i provedení. Pokud v tomto roce hledáte kvalitního tiskaře, který se zabývá jejich tiskem a následným prodejem, pak vám můžeme doporučit tiskárnu Baloušek – společnost s 25letou tradicí a velkými zkušenostmi. Najdete zde stolní kalendáře i různé diáře na rok 2015, ať už sháníte diář a6 či diář a4. Opravdu velký sortiment zboží vás zásobí tím, co právě sháníte. Vyberte si diář 2015 s tradicí!