Mluvte se svým dítětem mnohem dříve, než řekne první slovo

Znakování miminek

 

Vaše dítě pláče a vy nevíte, co potřebuje? Jestli ho něco bolí, chce spát nebo má hlad? Potřebovali byste se s ním domluvit ještě dříve, než se naučí mluvit? Tak pak pro vás máme jednoduché řešení, a tím je znaková řeč batolat.  

Batolata nejsou hloupá a moc dobře vědí, co chtějí, jen nedokážou své potřeby vyjádřit mluvenou řečí. Gesta a znaky jsou pro ně mnohem přirozenější a používají jen mnohem dříve. Jsou znaky, které jsou nám přirozené, a víme, co dítě chce. Například natahování rukou k nám určitě znamená, že chce dítě zvednout a vzít do náruče. Je ale také mnoho znaků, které lze dítě naučit a maminka pak bude přesně vědět, co její miláček chce. Gesta jsou totiž přirozená nonverbální komunikace, kterou lze cíleně rozvíjet.  

O co při znakování jde?

Základní myšlenou i formou učení znakování miminek je spojené mluveného slova s nemluveným znakem, jež spojuje konkrétní osobu, věc, předmět, zvíře nebo činnost. Dítě ovládá dokonale svou motoriku již v osmi měsících a je s vámi schopno jednoduše komunikovat znakováním.  

Jak to funguje v praxi? Jde zkrátka o to, že dítěti, které chcete naučit znakování vždy při mluveném slovu nabídnete také znak. Například se zeptáte: „Chceš mléko?“ a zároveň při tom ukážete znak mléka. Po několika opakováních tento znak začne dítě opakovat samo a samostatně si i o mléko znakem řekne.

Samotné mluvení znakování neopozdí

Máte strach, že by vaše dítě kvůli znakování mluvilo později? Vůbec se obávat nemusíte, protože tato činnost k rozvoji řeči naopak přispívá a ke všemu rozvíjí také jemnou motoriku dítěte i celkové pohybové schopnosti.   

Přihlaste své dítě i sebe na kurz

Pokud byste měli i vy chuť naučit sebe a své miminko něco nového a přitom se s ním domluvit mnohem dříve, než řekne své první slovo, začněte znakovat! Všechny další potřebné informace i probíhající kurzy se dozvíte na internetu.