Léčba zubního onemocnění na profesionální klinice

Už jako malé děti jsme z úst dospělých slyšeli, že si máme dostatečně a správně čistit zuby, jinak tam budeme mít červíky. To je ovšem jedna z „mála“ věcí, které nás mohou ve stomatologii postihnout. O možnostech estetické stomatologie i tom, zda se rozhodnout pro bělení zubů či ne, jsme již psali v jednom z minulých článků. Dnes se pojďme zaměřit na paradentózu a její léčbu i odhalené zubní krčky, které mají efektivní chirurgické řešení.

Příčiny, příznaky a léčba paradentózy

Parodontitida, jinak také paradentóza, či parodontóza je zubní onemocnění tkáně, které se projevuje v okolí zubů. K nejčastějším postiženým místům patří dáseň, podkladová kost dásňového výběžku i celý závěsný vazivový zubní aparát. Spolu se zubním kazem patří k nejčastějšímu onemocnění zubů. Toto onemocnění se projevuje od 30. roku pacienta a je způsobené bakteriemi, jež se usazují na zubech i dásních. Tyto bakterie mohou napadat jeden i více zubů, ale někdy třeba také celý chrup. Mnoho let probíhá paradentóza bez bolesti, avšak opravdu varovným signálem je krvácení dásní při čištění zubů i v průběhu jídla. Úspěšná léčba paradentózy závisí převážně na dokonalé ústní hygieně. Ta zahrnuje správné používání zubního kartáčku, mezizubních kartáčků i dentální nitě. Pro úspěch v léčbě je nutné navštěvovat nejen dentálního hygienistu, ale hlavně zubní ordinaci, kde se této problematice věnují. Zubní klinika provádí její komplexní léčbu, a to jak konzervativní (odstranění zubního kamene), tak chirurgickou, pokud je konzervativní postup neúspěšný. Vždy je ovšem velmi důležité toto zubní onemocnění léčit, protože neléčené vede až ke ztrátě zubů.

I odhalené zubní krčky vás mohou potrápit

Dalším z onemocnění dásní jsou odhalené zubní krčky – atrofie parodontu, kdy dochází k úbytku dásně u jednoho i více zubů, a to ve viditelné oblasti chrupu. Problém je to tedy jak estetický, tak somatický. Protože krčky mohou být nadměrně citlivé například na horké, nebo naopak na studené, kyselé či sladké. Toto onemocnění se stejně jako paradentóza léčí precizní ústní hygienou a také chirurgicky, pomocí volných tkáňových štěpů. V tomto případě dochází k stahování dásně zpět ke krčku zubu, což je nenáročný zákrok trvající asi hodinu.   

 

Veškeré problémy vyřeší zubní klinika Louda

Jednou z klinik, která se těmito problémy zabývá, je zubní klinika Louda, jež sídlí v Brně. Zubní lékaři provádí jak vyšetření, tak kvalitní ošetření a zákroky, kam patří také například zubní implantáty hrazené pojišťovnou či rozsáhlé rekonstrukce chrupu. Na této klinice vás čeká milý a profesionální personál, který se o vaše zuby skvěle postará.