Kvalitní spánek je pro naše zdraví nutností

Spánek je pro naše tělo důležitý, protože to jak spíme, se promítá do našeho zdravotního stavu i momentálních denních nálad. Určitě všichni znáte ten pocit, když se špatně vyspíte. Jste bez nálady, nic vás nebaví, den v práci vám přijde nekonečný, jste unaveni a mnohdy se nedokážete na svou práci soustředit. A to jsou pouze jednodenní problémy, ale při dlouhodobém nekvalitním spánku na vás mohou čekat deprese, pocity úzkosti, bolesti hlavy i častá nevýkonnost. V konečné fázi může docházet k oslabení imunitního systému i poškození srdce. Zkrátka nedostatečný a nekvalitní spánek může na nás mít opravdu nežádoucí účinky.

 

 Příčiny nespavosti

Příčin, které k tomuto stavu vedou, je samozřejmě více, a k hlavním kromě psychických stavů (stres, deprese) či fyzických potíží (onemocnění srdce, plic i jiných orgánů) patří také přejídání se v noci, přílišná konzumace kofeinových nápojů v pozdních hodinách, malá fyzická aktivita a špatné podmínky k spánku. Ač se může zdát poslední příčina banální, tak má opravdu velký podíl na spánku i jeho kvalitě. K tomuto bodu patří nejen přetopená místnost, nevyhovující osvětlení, ale hlavně nekvalitní matrace. Mnoho lidí si neuvědomuje, že to na čem spí, neovlivňuje jen jeho spánek, ale také jeho záda. Ráno se budí „zničení“, nevyspaní a přitom je řešení tak jednoduché. Vyměnit svou starou matraci za novou.

 

levne matrace

 

Vše může vyřešit kvalitní matrace i rošty do postele

Při výběru kvalitní matrace nezanedbávejte její délku, která by měla být o 25 cm delší, než je vaše výška. Ideální šířka je 90 cm a u dvojlůžka 160 cm. Matrace musí být také adekvátní vaší váze, jen tak se vám přizpůsobí. Není pravda, že jen ty drahé jsou nejlepší, stejnou práci pro vás můžou udělat i levné matrace, vždy si ale musíte všímat materiálu, z kterých jsou vyrobeny. A to ať si vybíráte levnější nebo dražší modely. Měla by být vyrobena z prodyšných materiálů a mít snímatelný potah, jenž se dá lehce vyprat v pračce. V noci se potíme a takto lze zajistit její dostatečné ošetření. Ani její váha by neměla být velká, a to kvůli lepší manipulaci s ní. Při koupi nové matrace nezapomeňte ani na nové rošty do postele, protože můžete mít sebelepší matraci, ale pokud máte starý, špatně funkční rošt, matrace vás nezachrání. A v poslední řadě vyměňte i svůj obyčejný polštář za zdravotní.  
Věříme, že pokud máte problémy se spánkem, brzy je vyřešíte. Třeba zrovna koupí kvalitní matrace a roštů do postele.