Kupujeme elektrokolo – rady a tipy jak neprohloupit

Elektrokola dorazila i do Česka a už pár let obohacují nabídku kol na českém trhu. Také vás elektrokolo zaujalo, ale nejste si moc jistí, na jaká kritéria byste se měli zaměřit? Nemějte obavy, poradíme vám, jak vybrat dokonalé elektrokolo právě pro vás! Jak začít?

Co je to elektrokolo?

Je to klasické jízdní kolo, které je poháněno elektřinou, abyste se při jízdě nemuseli tolik namáhat. Pokud vám už tedy nestačí běžné silniční kolo, bude pro vás elektrické kolo to pravé. Elektrický pohon totiž doplňuje vaši sílu, kterou vynakládáte šlapáním. Elektrokola mají na řídítkách umístěn panel, na kterém můžete regulovat intenzitu elektrické asistence. Tuto asistenci můžete i zcela vypnout a spolehnout se na vlastní sílu, především v nenáročném terénu, který je vhodný pro váš zdravotní stav či síly. Nemyslete si však, že jsou elektrokola určena pouze pro seniory. Ocení jej lidé všech věkových kategorií, kteří mají rádi aktivní život a pohyb. Díky elektrokolu nemusíte cestovat autem nebo hromadnou dopravou, naopak si užijete příjemnou jízdu dle svého gusta.

Jak elektrokolo vybrat?

Před nákupem elektrokola byste si měli ujasnit odpovědi na tyto otázky:

  • Kam a kudy budete na elektrokole jezdit?
  • Jakou rychlostí chcete na elektrokole jezdit?
  • Jaký komfort od elektrokola očekáváte?
  • Kolik věcí s sebou budete na elektrokole převážet?
  • Jak přenosné a skladné musí elektrokolo být?

Nabídka elektrokol je velmi široká, je proto nutné výběr co nejvíce zúžit pomocí těchto odpovědí. Elektrokolo je dobré přizpůsobit vašemu zdravotnímu stavu, návykům i kondici. Vybrat si můžete elektrická horská, městská, skládací, či treková kola. Žádné není univerzální, proto by váš výběr měl být přesný.

elektrokolo

Městská elektrokola jsou vhodná pro kratší projížďky, skládací kola ocení ti, kteří si potrpí na skladnost, horská elektrokola se zase osvědčí v náročném terénu. Vhodnou velikost rámu zjistíte dle vaší výšky. Lidé do 165 cm výšky by měli mít rám 15″ a 16″, mezi 160-170 cm rám 17″ a 18″, 170-185 cm rám 18″ a 19″, mezi 185-200 cm rám 19″ a 21″.

Zaměřit byste se také měli na kapacitu baterie. Pokud vám postačí dojezd do 90 km na jedno nabití, vybírejte eletrokolo s kapacitou baterie 11 AH, pokud více, pak 13-16 AH. Jestliže byste si však přáli dojezd do 140 km na jedno nabití, zvolte středový motor a kapacitu baterie 11,4 – 14 AH. Důležité je i umístění baterie, dle čehož se odvíjí i těžiště kola. Baterie na nosiči má výše položené těžiště. Výhodou je uvolněn rámové oblasti. Baterie za sedlem má nejnižší těžiště, ale vyžaduje úpravu rámu, což zapříčiní méně převodů. Baterie vepředu na rámu může zase lehce překážet. Polohu baterie dobře zkombinujte s polohou motoru. Nejrozšířenější je umístění motoru na zadní kolo, vybrat si ale můžete i motorizaci na předním kole nebo ve středu.

Ať už si vyberete jakékoliv elektrokolo, vždy sis jej před zakoupením vyzkoušejte, abyste si dobře otestovali jízdní vlastnosti i komfort při jízdě.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *