Koupí nové matrace se zbavíte bolestí zad

Budíte se ráno s bolestí zad? Celou noc se převalujete? Pak je možná čas na koupi nové matrace i postele. Pokud si totiž ustelete na kvalitní matraci, bolest zad vás už nebude obtěžovat. Jak ji správně vybrat? Tak to se dočtete v dnešním článku.

Tvrdost volte podle více faktorů

Tvrdost matrace je velmi důležitá. Obecně platí, že čím je vaše hmotnost vyšší, tím tvrdší matrace by měla být. Při výběru jde, ale také o to v jaké poloze nejčastěji spíte. Pokud je to na zádech a břiše volte raději tvrdší matraci. Jestli to je na bocích, pak je zapotřebí vybrat měkčí typ.

Velmi měkké matrace mohou mít osoby s nízkou hmotností, nebo být v posteli, kde spíte jen přechodně. Pro každodenní spaní by měla matrace poskytovat potřebnou oporu těla. Při rozhodování hraje roli také věk. Dětem kupte pevnější matraci střední tvrdosti, mladšímu člověku klidně tvrdší a starším ročníkům anatomickou, elastičtější.

Materiál musí být kvalitní

V kontaktu s matrací jste kolem osmi hodin denně. A právě proto by měla být kvalitní a poskytovat potřebné ortopedické vlastnosti. Povlak matrace by měl být snadno udržovatelný, prodyšný i savý.

K moderním materiálům patří nejrůznější pěny – studené, líné i paměťové, které jsou skvěle elastické, tvarově stálé a dlouho vydrží. Na našem trhu jsou i matrace latexové z přírodního kaučuku.

Osvědčenou klasikou jsou matrace pružinové i taštičkové. Jejich moderní zpracování zajistí, že se pružiny neuvolňují a dlouho vydrží.

Nezanedbatelným údajem je rovněž nosnost

Bez tohoto údaje není možné zvolit matraci, která zajistí kvalitní spánek. Většina výrobců uvádí maximální zatížení, při kterém si zachová všechny kladné ortopedické vlastnosti. Jen při správné nosnosti může matrace dobře pracovat.

matrace

Vhodná postel i rošt

Při koupi nové matrace je dobré si ujasnit, do které postele ji budete dávat. Někdy je potřeba změnit také rošt. Ne všechny matrace jsou totiž vhodné pro všechny typy postelí a roštu. Obecně platí, že pevný lamelový nebo prkenný rošt umožní odvětrávání lůžka.

Vyšší cena, vyšší kvalita

Na kvalitní matraci se nevyplatí šetřit. Proto musíte počítat s tím, že čím kvalitnější materiál, tím je matrace dražší. Víme, že jednorázová investice může být vysoká, ale než začnete snižovat cenu, vzpomeňte si, jak často vás bolí záda nebo kolik bezesných nocí už jste prožili. Možná potom přehodnotíte svůj přístup a pár tisíc navíc za kvalitu se vám vyplatí. Nezapomeňte také, že na matraci budete spát každý den několik let. Kvalitní matrace vydrží nejméně osm let, což je i doba, za kterou by se podle odborníků měla vyměnit. Pokud do ní investuje například dvacet tisíc, vyjde vás na pouhých sedm korun denně. A to opravdu není přemrštěná cena.

Péče o matraci

Koupí nové matrace to nekončí. Aby vám sloužila dlouho a dobře, je nutné se o ni starat. Jedná se hlavně o:

  • Pravidelné otáčení a větrání – nejedná se pouze o otáčení ze strany na stranu, ale také o změnu polohy nohou a hlavy. Obvykle se doporučuje takto postupovat 1x za měsíc. Větrání zabraňuje množení roztočů i možnost tvorby plísně, která se většinou tvoří, pokud se člověk hodně potí.
  • Praní potahu alespoň na 50 stupňů. Tím se zbavíte jak skvrn na povlaku, tak rozmnožování roztočů a jiných organismů, které v posteli žijí.
  • Pozor na chemii a teplo, které by mohlo matraci zničit. Často používáme prostředky, které se „tváří“ přátelsky, avšak většinou zapomínáme na to, že některé materiály jsou na chemické vlivy citlivé. Platí to pak dvojnásob u pěnových matrací. Velký pozor si musíte dát na žíravé prostředky nebo lepivé emulze. Právě ony pěnu narušují. Stejně jako nadměrné teplo. A to ať už se jedná o nevhodné sušení matrace nebo její opření o topení.

Při péči o matraci dbejte vždy pokynů výrobce a důkladně si přečtěte celý návod. Jen při správné manipulaci a ošetření s ní zažijete „krásné chvíle.“