Když zabolí bříško

Zná to snad každá máma. Vaše děťátko bolí bříško a má průjem. Nejčastější příčinou závažných průjmových onemocnění v předškolním věku bývají rotaviry. Jsou tou malé zákeřné potvory, které můžou ohrozit i život dítěte.

Rotavirová gastroenteritida se nejčastěji vyskytuje v zimě. Je velice nakažlivá a v největší míře postihuje děti. Rotavirus infikuje povrch střevní výstelky a způsobuje těžký zánět žaludku a tenkého střeva.

Střevo je tehdy méně schopné absorbovat vodu a esenciální minerální látky. Proto patří k rizikům téhle infekce dehydratace. Hojení střev trvá 4 až 8 dnů a během tohoto období trpí malý pacient vodnatým průjmem, zvracením, horečkami a bolestmi břicha. Když je dehydratace kritická, je nutné pacienta hospitalizovat v nemocnici. V závažných případech může dítě během dne i 20krát zvracet nebo mít průjem. Proto je důležité kontaktovat lékaře.{module Sklik 600×190}

Čím je dítě menší, tím může být průběh nemoci bouřlivější. K nejohrozenější skupině patří kojenci. Po infikování je nejnebezpečnějším projevem nemoci nedostatek tekutin, proto je nejdůležitější jejich ztrátu neustále nahrazovat. Když už infekce propukne, doporučuje se izolovat malého pacienta na 48 hodin. Rotaviry jsou nejen nakažlivé, ale odolávají i běžným čisticím prostředkům. Děti se proto můžou nakazit i z kontaminovaného povrchu v domácnosti, mateřské školce nebo z hraček. Je velmi pravděpodobné, že když se infikovalo dítě, rotaviry postupně napadnou všechny členy domácnosti. Průběh nemoci však u dospělých není tak dramatický.

Při předcházení této nemoci třeba v prvním řadě sledovat kvalitu vody a dodržovat všechny hygienické opatření. V druhé řadě by měli rodiče i při malém podezření na rotaviry, kontaktovat lékaře. Protože nejtěžší průběh mívá první infekce a nejohroženější skupinou jsou malé děti (od 6 měsíců do 2 let), k nejúčinnější prevenci patří očkování.