Když spodní prádlo – tak bavlna nebo krajka

Při výběru spodního prádla se řídíme citem, smyslem pro vášeň, estetickým cítěním a zároveň toužíme po pohodlí. Ale jaký materiál si pro své spodní prádlo vybrat, aby vše zmiňované bylo splněno?

Materiálů a látek pro spodní prádlo existuje mnoho např. satén, hedvábí, pvc, bavlna, nylon, krajka, kůže, latex, lycra, anebo polyester. Ale nejoblíbenějšími materiály pro dámské i pánské spodní prádlo zůstává bavlna nebo krajka. Ano, je zajímavé, že již také u pánského spodního prádla můžeme objevit pár zajímavých kousků, které tvoří bavlna i krajka.

Bavlna rovná se pohodlí

Podle dosavadních poznatků se pěstoval bavlník na textilní vlákno už před několika tisíci lety, jak o tom svědčí nálezy ze 4. tisíciletí př. n. l. v Pákistánu nebo 7000 let staré textilie z Egypta nebo z Mexika.Systematické pěstování bavlníku za účelem prodeje vláken bavlny začalo v Egyptě, v Indii a v Peru. Ze 7. století před n.l. pochází asi nejstarší písemná zmínka o exportu bavlny – z Indie do (dnešního) Iráku. Do Evropy se prodala první bavlna asi o 200 let později a do Číny v 6. století n.l.V 10. století se dostalo pěstování a zpracování bavlny na přízi do Evropy (Španělsko).

Nejoblíbenějším materiálem pro pánské i dámské spodní prádlo je stále bavlna. Dnes již také velmi oblíbená a upřednostňovaná organická bavlna. Bavlna je pohodlná, vyrábí se z ní látky velmi vzdušné, lehoučké a antibakteriální. I funkční spodní prádlo má dnes již veliký podíl bavlny. Jelikož byla vytvořena z přírody (z vláken ze semene bavlníku), řadí se bavlněné oblečení mezi ekologické produkty. Proto si řada mužů i žen volí pohodlnost, přirozenost a komfort v podobě bavlněného spodního prádla.

pradlo

Luxusní detail v podobě krajky

Krajka je prvkem elegance a luxusu již u oděvů z dávných dob. Není se tedy čemu divit, že krajkové spodní prádlo je stále u žen (a nejen u nich) velmi oblíbené a dodává mu sexuální podtón. Ženy si tedy krajkové spodní prádlo volí velmi často, ale většino spíše namíchané s bavlnou nebo musí mít aspoň bavlněný klín. Dámské spodní prádlo bývá krajkou povětšině ozdobeno, a je to skutečně luxusní prvek.

K překvapení dam se již dnes vyrábí také pánské spodní prádlo zdobené krajkou, ale jen velmi decentně a spíše v místech, kde téměř není vidět. Takové trenýrky či boxerky mají obdobu dámského prádla a někteří návrháři se s krajkou na tomto prádle i vyřádí. Zajímavý by byl výzkum, který by zjišťoval, kolik českých mužů upřednostňuje takové prádlo. Ale kdoví – i u pánských oděvů může být krajka symbolem vášně. Stačí už jen vyzkoušet.

Čemu dáváte přednost vy? Bavlně nebo krajce?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *