Kdy rostou dítěti zoubky

Když začnou dítěti růst zoubky, je to několik měsíců zápas jak pro matku tak hlavně dítě. Tato „zábava“ začíná kolem 3 nebo 4 měsíce věku dítěte a pokračuje až do 3 let. Níže jsou přibližné časy, kdy mohou začít zlobit nové a nové zoubky.

Ilustrační foto / www.123rf.com

Ilustrační foto / www.123rf.com

6-7 měsíc se začnou klubat řezáky, dva centrální spodní a dva horní.

7-9 měsíc další dva řezáky, většinou opět jeden horní a jeden dolní.

10 – 14 měsíc, se objeví první stoličky a to už je opravdové peklo.

15 až 18 měsíc, začínají se objevovat špičáky, pro část rodičů je toto období o něco klidnější, některé děti růst špičáků snáší lépe.

2-3 rok, objevují se druhé stoličky a to až na konci dásně.

Na své třetí narozeniny, má většina dětí svých dvacet mléčných zoubků. Mnoho rodičů zvláště u prvního dítěte zaměňuje symptomy růstu zoubku za jiné obtíže a své dítko vystavují zbytečně dalšímu stresu.

Zde jsou nejčastější příznaky, že rostou zoubky:

  • Podrážděnost
  • Neklid / obtíže se spánkem
  • Zvýšené slintání
  • Snaha o žvýkání všeho, co je v dosahu.

Mezi další příznaky, které lze vidět přímo v pusince dítěte, jsou oteklé dásně a později prosvítání již klubajícího se zoubku přes dáseň. Pokud vaše dítě zoubky opravdu velmi trápí, je jedna z možností, jak zmírnit bolest Vašeho dítka, použití kousátek. Prodávají se jich velké množství a jsou opravdu levné. Je vhodné též kousátko před podáním dítěti nachladit v ledničce, studené kousátko zmírni bolesti a dítě bude zase spokojené.

Přes všechno trápení, poté, co uvidíte první vyklubaný zoubek Vašeho dítka, budete vědět, že ty proplakané noci stáli za to.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *