Kdy rostou dítěti zoubky

Když začnou dítěti růst zoubky, je to několik měsíců zápas jak pro matku tak hlavně dítě. Tato „zábava“ začíná kolem 3 nebo 4 měsíce věku dítěte a pokračuje až do 3 let. Níže jsou přibližné časy, kdy mohou začít zlobit nové a nové zoubky.

Ilustrační foto / www.123rf.com

Ilustrační foto / www.123rf.com

6-7 měsíc se začnou klubat řezáky, dva centrální spodní a dva horní.

7-9 měsíc další dva řezáky, většinou opět jeden horní a jeden dolní.

10 – 14 měsíc, se objeví první stoličky a to už je opravdové peklo.

15 až 18 měsíc, začínají se objevovat špičáky, pro část rodičů je toto období o něco klidnější, některé děti růst špičáků snáší lépe.

2-3 rok, objevují se druhé stoličky a to až na konci dásně.

Na své třetí narozeniny, má většina dětí svých dvacet mléčných zoubků. Mnoho rodičů zvláště u prvního dítěte zaměňuje symptomy růstu zoubku za jiné obtíže a své dítko vystavují zbytečně dalšímu stresu.

Zde jsou nejčastější příznaky, že rostou zoubky:

  • Podrážděnost
  • Neklid / obtíže se spánkem
  • Zvýšené slintání
  • Snaha o žvýkání všeho, co je v dosahu.

Mezi další příznaky, které lze vidět přímo v pusince dítěte, jsou oteklé dásně a později prosvítání již klubajícího se zoubku přes dáseň. Pokud vaše dítě zoubky opravdu velmi trápí, je jedna z možností, jak zmírnit bolest Vašeho dítka, použití kousátek. Prodávají se jich velké množství a jsou opravdu levné. Je vhodné též kousátko před podáním dítěti nachladit v ledničce, studené kousátko zmírni bolesti a dítě bude zase spokojené.

Přes všechno trápení, poté, co uvidíte první vyklubaný zoubek Vašeho dítka, budete vědět, že ty proplakané noci stáli za to.