Kde si vybrat výhodnou půjčku?

Chybí vám peníze a přemýšlíte nad půjčkou? Pokud se bez ní skutečně neobejdete a pokud ji využijete smysluplně, není problémem si o ni zažádat. Možností je více než dost. Co by vás mělo zajímat v první chvíli, to je její výhodnost. A jelikož si lidé neberou úvěry každý den, podívejte se s námi na tipy, podle čeho danou výhodnost nejlépe posuzovat.

Mějte jasno o tom, jakou půjčku potřebujete

Aby bylo možné vám doporučit opravdu nejvýhodnější úvěr, je třeba, abyste měli jasno v tom, jakou půjčku potřebujete. Když vám bude krátkodobě chybět jenom pár tisíc, je správnou volbou takzvaná půjčka do výplaty. Pokud chcete investovat do svého bytu nebo domu, hodí se spotřebitelské půjčky. A při těch největších investicích, do nového bydlení, se hodí hypotéky. Správný krok k výhodnosti je tedy v první řadě spojený i s tím, že si zvolíte správný segment, který bude plně odpovídat právě vašim potřebám a požadavkům.

Sledujte hlavně RPSN

Mnoho lidí hledí u půjček na úrokovou sazbu, což sice není tak úplně špatné, ale zároveň je nutné říci, že když budete hledět jenom na ni, potom je to velká chyba. Správné je při výběru půjčky hledět na jiný ukazatel, který je označovaný jako RPSN. Jedná se o zkratku, která znamená roční procentuelní sazba nákladů. Jedná se o hodnotu, která je uvedena v procentech a ukazuje, kolik procent z vaší půjčky během roku přeplatíte celkově. Obsahuje totiž:

  • Úrokovou sazbu
  • Veškeré poplatky
  • Všechny další platby navíc, které s půjčkou souvisí

Je pochopitelné, že správnou cestou je vyhledávat takové RPSN, které bude nejnižší. Příkladem mohou být nebankovní půjčky online, kde dnes existuje i možnost půjčit si zcela zdarma. Tedy s nulovým RPSN. Pokud ale u půjčky budete platit něco navíc, může v tomto segmentu daná hodnota vycházet až nesmyslně a proto je lepší použít raději selský rozum.

Zajímejte se také o splácení

Co s ohledem na výhodnost sledovat primárně, to již víme. Nejedná se ale o věc jedinou, kterou je třeba vzít v potaz. Stejně tak doporučujeme hledět i na informace o splátkách. Pro nejvýhodnější půjčku je nutné zvolit optimální kombinaci výšky splátky a délky splácení. Proč? Pokud budete splácet krátkou dobu, půjčka se vám vyplatí nejvíce, ale výrazně ohrožujete váš osobní měsíční rozpočet. U nejdelších lhůt splácení zase rozpočet téměř neomezujete, ale ve výsledku přeplatíte zbytečně vysokou částku. Najděte vhodný kompromis a najdete i nejvýhodnější půjčku. Ideální je spočítat si příjmy a výdaje a určit si částku, kterou můžete bez problémů splácet. Tato částka bude následnou tou, kterou si zvolíte, a od toho už se jenom vypočítá délka splácení.

pujcka2

Jak to bude v budoucnu?

Při výběru nejvýhodnější půjčky hleďte i na budoucnost. Stát se může cokoliv a tak byste neměli být překvapeni. Úvěr by tedy měl být výhodný i do budoucna. A je jedno, zda je tím získaným půjčka bez dokládání příjmu, nebo jakýkoliv jiný v rámci současného segmentu. Co je primárně dobré zohlednit, to jsou výhody u samotného poskytovatele, který může nabídnout:

  • Možnost snižování i zvyšování splátek
  • Možnost pozastavení nebo odpuštění splátky
  • Možnost vracení úroků a splátek

Je jasné, že výše uvedené pozitivní možnosti k výhodnosti výrazně přispívají. Dále byste neměli opomíjet ale ani další možnosti. Jde třeba o konsolidaci půjček – spojení více úvěrů do jednoho, nebo o refinancování. U běžných spotřebitelských půjček s ním nemusí být žádný problém. Pokud však půjde o hypotéku, myslete na to, že refinancování lze uskutečnit, až vyprší doba fixace. Tedy lhůta, kdy nebude měněna úroková sazba, kterou u hypotéky máte. Tu je dobré volit optimálně s ohledem na to, jaký bude vývoj celkové ekonomiky a zda budou sazby spíše klesat, nebo budou naopak stoupat.