Jemná motorika

Jemnou motoriku svému děťátka musíte podporovat už od prvních měsíců jeho života. Její rozvíjení si vyžaduje prostředí plné podnětů, aby byly svaly pořád v pohybu a zdokonalovali se. Přecvičování jemné motoriky se týká především horních končetin, zejména malých svalů na dlaních, prstech, ale i mimických svalů na tváři.

Díky nim může koordinovaně sahat na předměty, manipulovat s nimi, slaďovat pohyby rukou se zrakovým vněmem.{module Sklik 600×190}

Důležité je, že vedle motorické stránky se rozvíjí i mozková činnost děťátka, čili jde o nácvik souhry nervového systému a svalů. Rodiče by měli podporovat přirozenou zvědavost dítěte a povzbuzovat ho k aktivitám od nejútlejšího dětství. Jde o činnost pro děťátko nesmírně náročnou, avšak vhodné podněty a hračky mu ji ulehčí.

Jemná motorika děťátka se vyvíjí velice rychle. V prvních třech měsících převládá reflex uchopení. Všímejte si, jako rychle a šikovně sevře prstíky, když mu do dlaně vložíte nějaký předmět. Čím více podnětů na uchopení dostane, čím více má rozmanitých věcí a materiálů k dispozici, tím jistěji bude postupně chytat další předměty. Samozřejmě, děťátku dáváme předměty lehké, zdravotně nezávadné a určené jeho věkové kategorii. Z jeho dosahu však odstraňte příliš malé předměty, které by mohlo spolknout.