Jakými parametry by se měly pyšnit zahradní kašny?

Ozvláštnit naši zahradu, nebo náš interiér je snem každého z nás. Přitom samozřejmě chceme jediné, a to aby daný vzhled byl skutečně unikátní a originální. V tomto směru se nabízejí zahradní fontány, ale i kašny v celé řadě různých provedení. Můžeme tak vsadit na řešení spojené s různými sochami, můžeme vsadit na vodní stěny, na zahradní jezírkové fontány, nebo imitace klasických studen. Vše doplňuje i široká škála materiálů, od klasického kamene, přes litinu, až třeba k dřevu. Ať už se vydáme jakoukoliv cestou, měli bychom v první řadě vědět, podle čeho dané varianty vybírat. Pojďme se na ně společně podívat.

Zaměřme se na kvalitu materiálu

Tím prvním, na co je třeba se primárně zaměřit, je rozhodně kvalita použitého materiálu. Aby nám zahradní fontány skutečně sloužily co možná nejdéle, je třeba, aby se jednalo o materiál, který při venkovním použití snadno odolá všem rozmarům počasí. Jedná se třeba o silnější vítr, déšť, ale třeba i sníh. Pozor na varianty, které nemusí být mrazuvzdorné a tak je třeba je na zimní období uklízet do teplejšího prostředí. Klasická, a standardně používaná zahradní kašna by však ani v tomto směru neměla být problémem a tak přežije každou, i tu sebesilnější zimu.

Údržba samotné kašny nebo fontány

I ta je velmi důležitou věcí, která souvisí především s naším časem. Je třeba fontánu hlavně pravidelně čistit, a to od nečistot, které souvisí hlavně s tekoucí vodou. Ty mohou zanechávat jak špinavé fleky na místech, kudy voda proudí, tak se postupně mohou objevovat také řasy a sinice. Na co je dobré dát si také pozor, to je údržba a čištění samotného čerpadla. Dnešní zahradní fontánky jsou však konstruovány takovým způsobem, že i toto je omezeno skutečně na minimum. A pokud už je údržba třeba, není nijak složitá a zvládneme ji v pohodlí našeho domova.

Bezpečnost

I zde platí, že bychom neměli dělat kompromisy a měly bychom vsadit na skutečnou kvalitu, pokud zahradní fontány a kašny. A to hlavně z toho důvodu, že většina z nich logicky využívá elektrické čerpadlo, které je standardně napájeno ze sítě. Pokud tedy nechceme riskovat problémy třeba s nedostatečnou izolací a tím, že je voda dobrým vodičem, nakupujme raději u profesionálů, než na tržnicích. A to platí, ať už chcete daný prvek umístit do interiéru, tak samozřejmě i do exteriéru.

Hlučnost fontány

Nyní nemáme na mysli přímo šplouchání vody, které působí spíše příjemným a uklidňujícím dojmem. Na mysli totiž máme hlavně hluk čerpadla. Je pravdou, že malé zahradní fontány tímto problémem téměř netrpí a tak není třeba mít jakékoliv obavy. Naopak u větších řešení může být hluk znatelnější. Zvláště v případě, kdy uvažujeme o umístění v interiéru.

Cákání vody do okolí

I zde platí, že tolik nerozhoduje exteriér, jako interiér. Logicky totiž chceme, aby zahradní dekorace – sochy a fontány pracovali tak, jak mají. Tedy aby voda byla zachytávána v tom místě, kde má být. To často souvisí i s onou čistotou a správnou funkčností všech prvků. Jedině tak se nemusíte bát toho, že v okolí vaší zahradní fontany bude permanentně velká louže.