Jaký kočárek?

Snad největší finanční položkou při nakupování dětské výbavičky je kočárek.

Dá se koupit i za tři tisíce, ale na trhu jsou i takové, kterých cena přesahuje sto tisíc korun.

Co však musí mít kočárky všech cenových relací společné? Bezpečnost!

 Existuje několik všeobecných rad o tom, na co dbát při koupě dětského kočárku. Prvořadá je určitě bezpečnost dítěte. No měli bychom myslet i na další potřeby – jak dítěte, tak rodičů. První nejdůležitější rada je, vyzkoušejte si kočárek přímo v obchodě. Nechte si vysvětlit všechny jeho funkce a vyzkoušejte si ho přímo před prodavačem. Nezapomínejte, že i při kočárkách musíte dostat návod na obsluhu a údržbu. Samozřejmě, v českém jazyce.{module Sklik 600×190}

Kolečka – ne, nepodceňujte je! Jestli žijete ve městě a budete kočárek používat především po pevných chodnících a površích, je v podstatě jedno, jestli se rozhodnete pro nafukovací nebo tvrdé kolečka. Jestli jste nuceni chodit v těžším terénu, vyberte si větší kolečka. Ideální jsou ty s nafukovacími pneumatiky. V štěrku, písku nebo v půdě se totiž s otočnými tvrdými kolečky špatně manipuluje a nabaluje se na ně nečistota. Všimněte si, jestli výrobce splnil povinnost a uvedl maximální tlak v pneumatikách.

Univerzálnost – univerzální kočárek je takový, který s dítětem roste. Když investujete do univerzálního kočárku a koupíte si ho, je velmi pravděpodobné, že do věku, když už ho dítě nebude potřebovat, se nemusíte opět vybrat do obchodu. Pokud často cestujete autem, vyberte si kočárek, který má kompatibilní autosedačku nebo přenosní vaničku, v které můžete dlátko převážet. Myslete i na takovou drobnost, abyste autosedačku mohli pohodlně proměnit na kočárek bez toho, abyste vzbudili spící miminko.

Hmotnost– nespoléhejte se na to, že vám někdo pomůže při nastupování do tramvaje, autobusu, metra případně do schodů. Při váze kočárku je rozhodující materiál, z kterého je vyrobena konstrukce. Ocelová je určitě odolnější, no jestli budete muset kočárek nakládat a vykládat, musíte se přihlásit do posilovny. V takovém případě dejte přednost hliníkové konstrukci. Je skutečně lehčí a bude se vám s ní i lépe manipulovat.

Odpružení – je taky moc důležité. Klasické hluboké kočárky mají odpružení podvozku měkčí, a proto jsou i „přátelštější“ k samotnému miminku. Takzvané golfové a sportovní kočárky se prodávají s tvrdším pérováním a jsou určeny pro starší děti. Některé modely – obyčejně jsou dražší – nabízejí možnosti nastavení rozsahu a tuhosti pružnosti.

266401 5080Bezpečnost – při koupě dětského kočárku třeba dávat pozor na následující věci:

          V pásmu dosahu dítěte nesmějí být přístupné žádné mezery, otvory nebo díry s rozměry většími než 5 mm a menšími jako 12 mm – pokud jejich hloubka není menší než 10 mm – v opačném případě totiž hrozí, že v takovýchto otvorech uvíznu prstíky dítěte.

          Na opěrce noh nesmí být žádné otvory a mezery, které jsou větší jako 25 mm a menší jako 45 mm – jinak hrozí, že v nich uvízne chodidlo dítěte.

          Pohyblivé části kočárku, které jsou v pásmu dosahu dítěte, nesmí vytvářet jakékoliv mezery – aby se nestalo, že v těchto částech uvíznou prsty, ruky nebo nohy dítěte.

          Zkontrolujte funkčnost brzd – při pohybu jak ve směru, tak v protisměru jízky. Brzdy musí být zkonstruované tak, aby jimi samotné dítě nemohlo manipulovat.

          Při skládacím kočárku musí být skládací mechanismus vybavený dvěma blokovacími zařízeními. Ty musí vyžadovat dva samostatné úkony. Tak se zabrání tomu, aby dítě uvízlo v skládacím kočárku.