Jak zvládnout školku

Nechce vaše dítě chodit do školky? Každý den pláče a dělá scény? Taky přemýšlíte nad tím, jak mu to ulehčit a zbavit ho slziček a křiku? Pak věřte, že s přípravou by se mělo začít dříve než v září.

Podle psychologů začíná příprava na školku vlastně už v těhotenství a porodem. Právě v této době se totiž dítě váže na matku a naopak. Pokud se vám jako matce podaří vytvořit s dítětem bezpečnou vazbu, je to nejlepší příprava na školku i celkový život. Dítě by si už od narození mělo zvykat na to, že je na krátkou dobu i s někým jiným než s matkou. A to ať se jedná o otce, prarodiče nebo tety.

Připravte dítě na školku

Návštěvou heren a dětských klubů si dítě postupně zvyká na větší množství lidí, jiné děti i na to, že si hraje bez rodiče. Říká se, že ve dvou letech by mělo zvládnout alespoň 4 hodinové odloučení. Dítě tím, že matka odchází a zase se vrací, získává pevnou půdu pod nohama a ví, že ho neopustí. Nikdy však od svého dítěte neodcházejte tajně. Své dítě seznamte s prostředím školky. Ukažte mu ji a vysvětlete, jak to tam chodí. Nastavte mu přesný režim vstávání. Pokud je to možné, režim upravte už měsíc před nástupem do školky přesně podle toho, jak budete muset vstávat, když do ní bude dítě chodit. Jestliže má některá vaše kamarádka stejně staré dítě a jsou to kamarádi, pak je vhodné, aby chodili do stejné školky i třídy. Pokud je to samozřejmě možné.

deti

Co dělat, když dítě pláče?

Zvykání na školku by mělo být vždy postupné. Pokud vaše dítě ve školce spát nechce, tak ho nenuťte. Důležitá je i pravidelnost docházky. Lepí je dítě dávat do školky všech 5 dní v týdnu, jinak je pro něho matoucí a destabilizující. Oporou je i jeho oblíbená hračka, kterou si vezme z domova. Po vyzvednutí může dítě čekat malá odměna, například v podobě návštěvy hřiště. Odměňujte ho, i když plakalo, nebo nebylo vše ideální. Odměňovat za to, že neplakalo, se nedoporučuje. Mohlo by totiž u dítěte docházet k potlačování vyjadřování pocitů, které by se mohlo projevit i v dospělosti. Při nějaké činnosti doma nebo venku s dítětem promluvte a rozeberte s ním celý den ve školce. Co se mu líbilo, co ne, co dělali, s čím si hrálo a podobně.