Jak zkloubit práci a kojení

Zatímco mnoho nových maminek má v úmyslu pokračovat v kojení po návratu do práce, nový průzkum ukázal, že téměř jedna třetina (29 procent) nových kojících matek předčasně kojit přestanou z důvodu problémů souvisejících s prací. Mezi tyto problémy patří nemít kde kojit (57%) a nemít kam mléko ukládat (27%).

Ilustrační foto / www.123rf.com

Ilustrační foto / www.123rf.com


 
“Zatímco zdravotní přínos kojení pro dítě a matku je nesporný, návrat do práce může kojícím maminkám způsobit pocit frustrace,” říká Sue Humlová, mezinárodní certifikovaná konzultantka pro kojení a členka Lansinoh kojenecké poradny. „Zatímco mnoho matek se může obávat, že návrat do práce naruší jejich zaběhnutý režim kojení, je běžné, že se kojící ženy vrací do práce. Nicméně to zahrnuje plánování, odhodlání a přizpůsobivost,“ radí pediatr Dr. James Sears.
 
Dr. Sears a Sue Huml nabízí několik tipů, které maminkám úspěšně pomohou usnadnit přechod zpět do kanceláře a nadále kojit při práci:
 
* Investujte do kvalitní elektrické odsávačky mléka: Mnoho žen tvrdí, že používání elektrické odsávačky pomáhá udržet jejich mléko lepší než ruční odsávání a umožňuje odsát dostatek mléka, které bude k dispozici, zatímco ony jsou v práci. „Pořiďte si takovou odsávačku, na které můžete ovládat rychlost a sání, která umožní zvýšit průtok mléka napodobováním přirozeného sání vašeho dítěte,“ dodává Huml.
 
* Vytvořte si zásoby: Pokud je to možné, matky by měly začít odsávat a mrazit jejich mléko měsíc před návratem do práce. Lansinoh sáčky na uskladnění mateřského mléka jsou speciálně navrženy pro zmražení mateřského mléka.
 
* Promluvte si s vaším zaměstnavatelem: Je důležité promluvit si se svým nadřízeným o vašem kojícím rozvrhu a domluvit se na místě, které je bezpečné, čisté a soukromé, kde budete moci odsát mléko, aniž by vás někdo vyrušil. Můžete také poukázat na mnoho výhod kojení i pro zaměstnavatele, jako je například snížená absence.
 
Většina maminek si vytvoří kojící plán, který napodobuje čas krmení jejich dítěte.  Jako obecné pravidlo platí, že je nejlepší odsávat každé dvě až tři hodiny, když budete pryč od vašeho dítěte.
 
„Vždy, když nejste v práci a může být s dítětem, měly byste kojit přirozenou cestou, abyste svou zásobu mléka zachovaly,“ dodává Dr. Sears.