Jak vyřezat dýni?

Halloween je svátek, který přinesli do Ameriky Irové, kteří ve své vlasti vyřezávali do vydlabané řepy i brambor strašidelné obličeje Ty pak dávali na okenní římsy, aby od domu ve svátek Všech svatých odehnali duchy všech zemřelých. Rovněž se převlékali do strašidelných kostýmů a dávali za dveře sladkosti. V Americe pak místo řepy používali dýně. V minulosti dávali do vydlabané dýně kousky řezavého uhlí, později svíčky.

Jak na dýni?

Tento svátek se již nějakou dobu slaví i u nás. Hlavně pak vydlabávání dýně děti milují. Pojďte se proto dneska podívat na to, jak vydlabat a vyřezat dýni.

Vyřežte otvor

Nejprve vyřežte otvor, kterým budete vyndávat dužinu i vkládat svíčky. Otvor musí být dostatečně velký a dužinu dlabejte velkou lžíci. Řez udělejte u stonku dýně.

Předkreslete si motiv a začněte řezat

Po vydlabání dužiny přejděte k samotnému vyřezávání. Předem si motiv na dýni nakreslete a to lihovým popisovačem nebo měkkou tužkou. K řezání použijte tenké a ostré nože. Existují i speciální pilky, ale s dobrým nožem obličej vyřežete. Dýním můžete vtisknout nejrůznější obličeje, a to ať ty veselé nebo ty děsivé. Oblíbené jsou i siluety koček nebo netopýrů. Fantazii se meze nekladou.

Jak prodloužit životnost dýně?

Vydlabaná dýně se rychle vysušuje a přispívá k tomu i svíčka uložená uvnitř. Pokud chcete životnost vyřezané dýně prodloužit, namočte je na několik hodin do vody. Další možností je ihned po vyřezání potřít všechny řezné plochy vazelínou, která zabraňuje vysušování.

Trocha inspirace

dyne

dyne2

dyne3

 

dyne4

dyne5

 

dyne6

dyne7