Jak vymalovat dětský pokoj?

Chystáte se přivítat do rodiny nového člena? Patrně řešíte, jak mu vybavit pokojíček a začínáte tím základním: výmalbou místnosti. Jenomže jakou barvu vybrat, abyste toho později nelitovali?

Už dávno neplatí rozdělení barev na chlapecké a dívčí, byť se to někteří výrobci hraček snaží zachovat. Daleko častěji se pracuje s barvami jako detailem, který má zásadní vliv na chování a emoce člověka. Než se ale dostaneme k barvám, ujasněte si, na co si dát pozor při nákupu barvy. Poptávejte omyvatelnou netoxickou barvu. Doporučuje se volit pastelové odstíny, které rozvíjí dětský mozek.

Modrá: barva klidu a naděje

Dříve se modrá barva považovala za chlapeckou, ale dnes se díky pozitivnímu vlivu na lidskou mysl začala používat v interiérech nehledě na pohlaví obyvatele. Pastelově modrá barva uklidňuje hyperaktivní a příliš živé děti. Předchází také nočním můrám. Avšak pokud okna místnosti směřují na severní stranu, modrou nepoužívejte, je příliš chladná a v tmavé místnosti vymalované modře se příjemně cítit nebudete.

Světle zelená, hrášková a další

Zelená je taková zářivější sestřička modré. Můžete si ji domluvit i v tmavějších místnostech, přesto není příliš křiklavá. Lze je tedy použít i v místnosti s okny na sever. Zelená barva vypadá hezky v kombinaci s přírodními odstíny. Symbolizuje harmonii a bezpečí.

Nažloutlé odstíny

Čistě bílá stěna je neosobní a nepraktická. Pokud chcete v dětském pokojíčku bílé stěny, doporučujeme barvu vaječných skořápek, nebo béžovou barvu. Tyto barvy jsou vhodné pro jemnou dětskou duši a zároveň projasňují prostor. Když obyvatel pokoje vyroste, barva bude stále příjemná i pro dospívající a mladé dospělé. Jemné pastelově žluté barvy jsou vhodné do místností všech světových stran a jedná se spolu s béžovou o univerzální neutrální barvu, běžnou pro dětské vybavení.

Pozor na barevné kombinace!

Mnoho hraček se vyrábí v zářivých barvách a kombinacích. Proč? Přivádí totiž pozornost dětského zraku. Starší dítě a dospělý člověk si na nějaké to rozptýlení zvykne, ale miminka, která se o světě okolo teprve všechno učí, se snadno zahledí na červené předměty. Z toho důvodu se doporučuje s výraznými ohnivými odstíny šetřit. Stejně tak s jinými barevnými kombinacemi, které jinak klidné dítě rozptýlí.

Pokud chcete zvolit barevné kombinace skrze doplňky, můžete vyzkoušet některý z nástrojů práce s barevnými kombinacemi a paletami, jako je například Paletton.

Autor článku: Nábytek-Interior.cz, kvalitní nábytek za skvělé ceny