Jak vybrat školní aktovku nebo batoh nejen pro prvňáčka

Pokud vaše ratolest nastupuje od září do školy, pak byste mu měli vybrat takovou aktovku, jež se mu bude nejen líbit, ale která bude splňovat také určitá kritéria. Právě výběr školní aktovky nebo batohu není nic jednoduchého. V dnešní době, kdy je trh zbožím zasycen je těžké se orientovat, co je pro vaše nejmenší dobré. V tomto článku vám proto poradíme, jak aktovku nebo batoh pro školáčka vybrat.

Oba produkty musí být vyrobeny podle norem

Velmi důležitý je fakt, že se opravdu jedná o školní batohy a aktovky, které byly vyrobeny v souladu s normou. To poznáte tak, že jsou oba výrobky označeny visačkou s číslem CSN 796506. Jedině aktovky a batohy označeny tímto číslem mohou mít označení „školní“. Jestliže toto na visačce nenajdete, je velice pravděpodobné, že výrobek některé z předepsaných kritérií nesplnil.

Reflexní bezpečnostní prvky

Školní batohy pro prvňáčky, a nejen pro ně, by měly obsahovat bezpečnostní prvky, zejména retroreflexní. Právě ony za snížené viditelnosti odráží reflektory aut. Každý výrobek by měl mít pásky nejméně 25 mm široké, a to nejen na přední straně, ale zejména na bocích. Boční retroreflexní prvky chrání vaše dítě při špatné viditelnosti při přechodu silnice, a snižují riziko střetu s autem.

skolni aktovka

Váha maximálně do 1,2 kg

Váha školní aktovky a batohu by měla být co nejnižší, proto výše zmíněná norma připouští pouze hmotnost do 1,2 kg pro první stupeň základní školy. Ideální váha je okolo 1 kg, přitom musí být výrobek stabilní s pevnou konstrukcí. Jestliže je již na první pohled aktovka různě pokroucená, nebude se školákovi dobře nosit, ale také bude ovlivňovat zdravý vývoj jeho páteře. Právě ergonomický tvar je velmi důležitý, aby záda vašeho dítěte netrpěla.

Vylaďte detaily

Dále si všímejte, zda je batoh či aktovka vyrobena z nepromokavých materiálů, a vybírejte takovou, se kterou bude jednoduchá manipulace. Nejvhodnější je koupit pro menší děti výrobek s klasickým aktovkovým zámkem a moderními suchými zipy na kapsách. Manipulaci usnadňuje i to, že se klopa po odklopení dozadu nevrací zpět. V opačném případě totiž znesnadňuje dítěti obsluhu a naráží mu do obličeje. Vnitřní část by měly být rozdělena přepážkou alespoň na dvě části, což zajišťuje lepší přehlednost v celkovém obsahu školní aktovky i batohu.

skolni batoh angry birds