Jak vybrat nejvhodnější rodinný vůz?

Jste v situaci, kdy potřebujete pro Vás a Vaší rodinu nový vůz. Samotný výběr bývá pro laika velmi složitou otázkou. Na trhu je široká škála nových rodinných vozů od různých výrobců, a však rozhodnutí koupit vůz bývá velmi často omezeno finančním rozpočtem, který rodina může do koupi investovat. Pokud si nemůžete dovolit koupi nového vozu z důvodu rozpočtu, pak nezbývá než koupě vozu ojetého. Přestože koupě takového vozu nese určitá rizika, nabízí také řadu výhod oproti koupi vozu nového. Jednou z hlavních výhod je samozřejmě výrazně nižší pořizovací cena, levnější servis, nižší cena náhradních dílů či nižší havarijní pojištění.

Jak tedy vybrat ten správný rodinný vůz bez toho, aniž by jste rodinný rozpočet nezruinovali? Zkusíme Vám poradit základní kritéria, která Vám mohou při hledání pomoci.

Na co se zaměřit a na co myslet:

  •   Myslete na to, kolik lidí budete v autě vozit. Po případě zda plánujete další děti.

  •  Jak velký rozpočet můžete vyčlenit na koupi vozu. Obecně platí pravidlo, že je potřeba si nechat stranou alespoň pětinu z pořizovací ceny ojetého auta, která může pokrýt důležité výdaje. Existují totiž předepsané intervaly pro výměnu určitých dílů a pokud vám nikdo nedoloží, že výměnu provedl, bude vás to čekat určitě. (např. rozvody či olej) Nepřehlížejte ani obutí vozu. Pokud jsou na voze pneumatiky se vzorkem menším než 1,4 mm u letních a 4 mm u zimních pneumatik, čeká Vás výměna a to jsou další finance na víc.

  •  Netrvejte jen na své oblíbené značce. Nemusí nabízet přesně to, co potřebujete. A celková výbava může být užší s porovnáním s jinými značkami.

  •  Nemusí-li váš nový vůz zvyšovat prestiž, preferujte užitečnost.

  •  Berte v úvahu Vaše koníčky a koníčky Vaších blízkých. Budete vozit děti na tréninky nebo kroužky? Pak myslete, koho budete hlavně vozit a kolik budete potřebovat místa. S tím souvisí i cesty na dovolenou, kdy bývá auto napěchovaný k prasknutí a Vy si chcete zachovat místo a komfort při delší cestě.

  •  Seznamte se s nabídkami více značek. Porovnávejte jednotlivé vybavení, které nabízejí, například klimatizaci, kterou jistě oceníte v horkých letních dnech.

  •  Koukejte na spotřebu. Je lepší si připlatit za vůz s menší spotřebou (obecně ji mají vozy s deaslovým motorem). Berte v úvahu to, že tato investice se Vám vrátí.

  •  Zajímejte se o spolehlivost jednotlivých vozů např. fóra různých autoklubů a ceny běžných oprav.

  •  Myslete na bezpečnost – počet airbagů, boční výztuhy, ABS či ESP by měly být v základní výbavě. Rozhodně se vyplatí provést alespoň základní servis a vůz nechat zkontrolovat.

Na co by jste si měli dávat pozor:

V první řadě je nutné dbát na důvěryhodnost zdroje, od něhož vůz kupujete. Prověřte si kupovaný vůz v databázi ukradených vozidel (např.: http://aplikace.policie.cz/patrani-vozidla) Ani zde Vám 100% nezaručí, zda vůz nepochází z nelegální činnosti. Jestliže máte známého auto mechanika, určitě ho požádejte, zda by na nákup vozu mohl s Vámi, takovýto odborník Vám pomůže hlavně tím, že odhalí případné skryté vady vozu, kterých by si laik ani nevšiml.