Jak vaše dítko přesunout do pokojíčku?

Jakmile jste se rozhodli, že je čas se přesunout dítě z vaší ložnice do jeho pokojíčku, je velmi důležité být s dítkem trpělivý. Pro dítko je to velká změna a ne každé dítko to dobře snáší a pro některé to může být i velmi stresující. Zde jsou některé nápady a tipy, které vám pomohou, pro bezbolestné přesunutí dítka do jeho pokojíčku.

Ilustrační foto / www.123rf.com

Ilustrační foto / www.123rf.com

Je-li to vůbec možné, připravte pokojíček tak, aby si na něj mohlo postupně zvykat. Rozmístěte dítku hračky po novém pokojíčku tak, aby si mohlo celý pokojíček prolézt a všechno ošahat. Dítko musí nejprve pojmout k novému prostředí důvěru a oblíbit si ho, než začneme s jeho stěhováním. Nechte takto objevovat dítko nový pokojíček několik týdnů a snažte se z tohoto místa udělat jeho nejoblíbenější místo.

Je čas ho nechat poprvé spát

Jakmile bude mít dítko ve svůj pokojíček důvěru, můžete ho zkusit začít zvykat na spinkání v jeho novém pokojíčku. Je dobré to nejdříve zkoušet u kratšího spánku třeba po obědě a ideálně s ním být jak v okamžiku spánku, tak i po jeho probuzení. Pokud dítko uvidí, že tam s ním jste když usíná i když se probouzí, bude mít pocit bezpečí a máte na půl vyhráno. Potom není nic snažšího, než ho tam postupně nechávat spát déle a déle, až tam zůstane samo přes noc.

Co když se nedaří?

Když se toto nezadaří, tak je trpělivost na denním pořádku, zvláště pokud vaše dítě není ochotno se vzdát spaní ve vaší ložnici. Skutečně to není pro děti jednoduchý proces, vzdát se bezpečí u rodičů a vydat se vstříc „nebezpečí“ do jiného pokojíku. Některým dětem pomůže i přes noc tlumené světlo, tma je velký nepřítel představivosti dětí. Na trhu existuje mnoho světýlek a lampiček pro noční svícení a světlo ve tvaru oblíbené postavičky dokáže udělat divy.

Každé dítě je individuální a pro některé je stěhování do jejich pokojíčku hračka a pro některé je to složitější, ale se správnou přípravou jde vše líp.